Karda Karavan Gezisi

Karda Karavan Gezisi

Çok değil aslında hepi topu 3 ay karavan ve karavancılıkla olan maceralarımızın başlangıcı. Ama kısa sürede 6 haftasonu kaçmağı yapma fırsatım oldu. Bunların içinde

Saray

İğneada

Eceabat Kumkamp

Poyrazlargölü

vardı ama içimde hep sorduğum ve sorguladığım acaba karlı buzlu yollarda neler ile karşılaşabilirdim. Hep derler ya “ne gelirse meraktan gelir” diye şimdiye kadar iyi şeyler oldu. Umarım olmaya da devam eder. Konumuz olan 28-29 Ocak 2017 tarihinde sabah saatlerinde başlayıp, Bolu Gölçük gölüne gideyim, hem de kış ayında bu karavan işi nasıl oluyor test edeyim noktasına. Aşağıda görmekte olduğunuz üzere basit bir kaçamak olan serüven biraz uzun yol ve güzel anılar bıraktı bizde.

Eşim, Motosiklet sevdamın yanına Yamaç paraşütü ekleneceğini duyduktan sonra işin karavana doğru kayması ile şimdilik çok mutlu. Tek sıkıntımız doğadaki yaban hayvanlar ile kent merkezlerinde ki memeli türüne ait hayvanlara karşı olan korkusu.

Otoyol içinde ilk mola noktasında resim çekilmeden olmaz tabi.

Bolu dağı tünele doğru hava soğuyor ve etrafımız yavaş yavaş beyaz ile örtülüyor

Gölçük gölüne yaklaştığımızda beyaz örtü gittikçe teker izimize doğru gelmeye başlıyor.

Nihayet gölcük gölü tabiat parkına ulaşıyorum ama oda ne duyan buraya akın etmiş, girişte kuyruk var kartpostallarda gördüğümüz görüntünün yerine yoğun araç trafiği ve akın akın gruplar halinde dolaşan insanları görünce bir anda tüm hevesim kaçtı, zira sessiz sakın ve huzurlu bir haftasonu için gelmiştim oysaki buraya kadar. Hemen aklıma daha önceleri arkadaşlarımdan duyduğum kıbrıscık geliyor ve anında dönüş yapıp yola devam ediyorum.

Yolda Motosiklet bu bölgede gezmedik yer bırakmaya Ahmet Acar Tezel abimi arıyorum ve tarifleri alıyorum kendisinden. Bu arada yolda mountrain tabelasını görünce hop dalıyorum kızık yaylası taraflarındayım ve bakıyorum bahse konu yer aladağ gölünün yanında gibi. Bir bakalım nasılsa halen vaktimiz var gezelim. Giriyoruz ara yola tabiki yollar karla kaplı. Bir noktaya kadar gidiyorum ama sonrası için karavan ile olurda dönmem gerekirse sorun yaşayacağımı düşünüp bu sevdadan vaz geçiyorum.

Anayola geri dönüyorum ama artık her yer bembeyaz çok güzel. Eşimi ikna edebilseydim bu tepede kalırdım. O kadar sevdim orayı.

Neyse ikna çalışmaları işe yaramayınca düşüyoruz yola tekrar. Kıbrıscık ayrımına geldiğimizde oldukça yoğun olan kar ve buz bizi seben tarafına yöneltiyor. Olsun orada da göl var diyoruz. Ama nasıl olduysa bir şekilde geçip kendimizi Mudurnu yolunda buluyoruz. Bu birbirimize bakıp, sülük gölümüydü daha önce gittiğimiz falan derken İstikamet Sülük gölü ileri

Haydaaa yol bitti.

5 km var daha ama buradan yukarıya araç çıkmamış. Hafif bir deneme yapıyorum ama bakıyorum ki olacak gibi değil. Küçük karavanın gözünü seveyim tek çıkılı daracık bir yol bile olsa capraz yapıp ayrılıyorum ondan geri gidip, dönüp karavanı takıyorum arkama ve düşüyorum yola. Hop aklımız başımıza geliyor biz sülüklü göle değil ki Cubuk gölüne gitmiştik tekrar navigasyona soruyoruz 45 km bir rota 1 saat 10 dk. 65 km bir rota 1 saat 20 dk. Hemen kısa süreli ve kısa olanı seçiyorum tabiki. Zira vakit geç oldu artık bir yerlere ulaşmak gerek.

 

Hemen sofra kurulmaya ateş yanmaya başlıyor

Hemen sofra kurulmaya ateş yanmaya başlıyor

Biraz sohbet muhabbet derken uyuya kalıyoruz. Sabah kaz sesleri dışında cıt yok camı acıyorsun mis gibi bir hava. Bir tur atıyoruz göl etrafında

kahvaltıyı mütaakiben terk ediyoruz burayı zira 12 gibi yöre halkı piknik için gelmeye başlıyor akın akın. Kac Ali kac.

Hızımı alamadım ki ben. Daha öğlen mangal yakacaktım derken. Abimi arıyorum ve Kilyoz/ Kısırkayada bulunan Survivor Plajında buluyorum kendimi. Hop mangal yapma zamanı.

 

 

Ne güzel bir hafta sonu oldu oh be derken yine yandex ablaya soruyorum nereden dönelim diye ve 3 secenek veriyor bana yine yanlış tercihi seçip kilyozdan belgrad ormanın arka tarafından bulunan iskiye ait binanın yanından çıkıyorum hafif offroad yapmadığımız kalmıştı onu da yapıyoruz.

 

Şimdi gelelim sorularımın cevapları nelerdi.

1)​ Kışın karlı buzlu yolda karavan ile seyahat akıllıcamı ? sorun olur mu)

Çok güzeldi, ve tekrar yapacağım. Birkaç noktada (iniş) karavanın hafif kaymakta olduğunu hissettim ve gördüm çözümü ise basit oldu biraz arabanın gazına dokununca kendiğinden yola geldi. Hoş senin karavan ufakta geldi diyenleri duyar gibiyim ama emin olun bahse konu yerlerde benden daha temkinli gideceğinizden bu tarz bir durum ile karşılaşmanız çok zor. Yapılması gereken doğru hızda ilerlemek ve mümkün olduğunca fren kullanmamak gerisi endi kendine oluyor. H en önemli nokta ben Kışlık lastik taktırdım zira 200 lira olunca ikisi ne kadar az risk o kadar zevkli gezi.

2)​ Soguk olmadı mı?

Evet dışarısı soğuktu gerçekten Gece bir ara -7 -8 dereceler var idi ama karavanın içi 21 sabit. Vebasto sağ olsun. Suyumuz donmadı, mazotumuz donmadı.

3)​ Bu kadar yol ve bu kadar yorgunluğa değdimi?

Evet ona da değdi. Gönül isterdi ki istediklerimi daha çabuk elde edeyim yada yaşadığım 3-4 tecrubenin zamana yayılması daha iyi olurdu ama olsun aradan çıktılar. Bir sonraki gezide daha rahat olurum.

4)​ Aklıma yazdığım ve gidecek olduğum yerler. Gölcük gölü etrafın turlayıp Aladağ kamp alanında konaklama, İlkbahardan sonra, hatta yazın bir Sülüklü göl gezisi, hatta Cuma akşam Sülüklü göl Cumartesi akşam Çubuk Gölü. (Bu aralar Cubuk Gölüne gidecekler olur ise Taraklı üzerinden gitsinler zira akyazı üzerinden ulaşım muhtemelen kapalı olacaktır.

 

 

Halimizden ne kadar mı mutluyuz bakınız

Hakkında AYDOS KARAVAN

2 yorum


Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /var/www/vhosts/aydoskaravan.com/blog.aydoskaravan.com/wp-content/themes/aydoskaravan2/comments.php on line 21
  1. arkaşaşlar süpersiniz bizde şimdi hayalini kuruyoruz bizimde bir karavanımız olsada sizin gibi gezebilsek diye ,, atın gezilerinizi takipciniziz 

  2. Benim de en çok istediğim karavan 🙂 kullanıcı yorumunu çok merak ediyorum. o konuda da yazarsınız  inşallah 🙂

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

karavan
karavan