Doğa’da artık bir odam var.

Yaklaşık 10 yıl önceydi, bir Hollanda gezisinde hediyelik eşya mağazasından, el yapımı Çekme Karavan biblosu aldım.Satın alırken,içimden şunu geçirdiğimi hatırlıyorum; umarım bir gün benim de olur.
 

 

       Yıllar sonra bir gün, türkiyede yaşayan hollandalı arkadaşımla KARAVAN seyahati hakkında konuşuyorduk.Ben hevesli, o benden hevesli ve "hadi bizde deneyelim" dedik. Kısa süre sonra bir motokaravan kiralık ve iki aile (4 yetişkin 2 Çocuk) istanbuldan, izmir foça yoluna düştük.Kısa bir tur oldu, 4 gündü.Ancak, döndüğümde farkettim ki; 4 günlük bu kısa tatile, ne çok anı sığdırmışız.İşte bu kısacık bol anılı tur, KARAVAN hayatına girişimizin başlangıcı oldu.   

Eşimle sürekli birbirimize,  "karavan sahibi olmalı mıyız ?", "Olmalıysak, nasıl bir karavan seçmeliyiz ?"sorularını sorar olduk.ilk aksiyon olarak yerinde görmeye karar verdik.İşte o dönem internette karşımıza, Adria Türkiye temsilcisi AYDOS KARAVAN çıktı.ilk haftasonu ISTANBUL Kartal showroom da, kendilerini ziyaret ettik. 

Hüseyin Bey ve Nezih Bey, sıcacık ve samimi yaklaşımları ile bizi hem ADRIA ile tanıştırdılar hem de KARAVAN hayatı hakkında çok faydalı bilgiler verdiler. Kısa süre içerisinde, kendimize uygun karavanı hep beraber seçtik ve el sıkıştık.

Karavanımızı hedeflenen tarihte teslim aldık ve bahçemize yerleştirdik.Uzun bir hazırlık süreci geçirdik.Ehliyetimin yenilenmesi, çekici olarak uygun aracın alınması, karavanda olmazsa olmaz malzelemelerin alınması…vs vs.Eksik bitmez ama en azından, karavan yolculuğuna çıkabileceğim bir noktaya gelmiştim.

ilk tatilimizin yurtdışında olmasını ve özellikle YUNANISTAN da olmasını tercih ettik.Kamp alanlarının profesyonelliği, evimize 380km gibi yakın bir mesafede olması,yolların rahatlığı,insanların misafirperver olmaları ve elbette o güzel koylarının bu tercihimizde etkisi büyüktür.Vizelerimizi, rotamızı belirledik ve son hazırlıkları tamamlıyoruz, derken etrafımızdan hep şunu duyuyoruz "ilk deneyim için yurtdışı,emin misiniz  ? Tecrübeniz var mı ? önce bir Türkiyede turlasaydınız !!".

Yıllardır araç kullanıyorum ancak çekme karavan ile hareket etmedim.Dedim ki kendi kendime,"Yunan yoluna çıkmadan önce istanbul içinde en azından bir kaç saat kullanmalısın".Yılların TIR şoförü dayımı da yanıma alarak bir haftasonu aracımın arkasına karavanımı taktım ve otoparktan çıkarak E5 çevreyoluna katılmak için hareket ettim. Hani derler ya DAKIKA 1 GOL 1 !, heh işte o hesap; otoparktan çıktıktan sonra 500mt ileride,önüme bir kasis çıktı.Gözüm hep dikiz aynasında ve oldukça yavaş bir hareket ile aracımı kasisten tam geçirdim, TAK diye bir ses geldi arkadan.Hemen durdurdum aracı.Dikiz aynasına baktım ki, KARAVAN çeki demirinden kurtulmuş geriye kayıyor. O an, aracı PARKA nasıl aldım , nasıl fırladım ve KARAVANI nasıl yakaladım, inanın hiç hatırlamıyorum. Römork önündeki el frenini kaldırmamla, hız kazanmış olan karavanın tekerlekleri kilitlenip, şaha kalktı diyebilirim.Hepimiz şokta, "bu iş nasıl oldu" dercesine birbirimize bakıyoruz.Meğer, Römork denge tekerini tam olarak yukarı kaldırmamışım.Kasise çarpınca,yukarı yönlü hareket ederek çok rahat bir şekilde çeki demirinden kurtulmuş.Emniyet telini, çeki demirinin üzerindeki metal halkaya geçirmiştim ancak maalesef halka da baskıyla kopmuş.

ilk sorumuz şu oldu, "kaplin çeki demirinden nasıl kurtulur ?". Hemen AKSARAY Oto markete gittim.Çeki demiri konusunda oldukça tecrübeliler.Kontrol ettiler ve acı gerçekle yüzleştim; aracımı satın alırken çeki demirinin ruhsata işli ve muayeneden geçmesine karşın, standartlara uygun bir çeki demiri takılmamış.Kaplini üzerine takıyorsunuz, elinizin gücü ile biraz zorlayarak,çekip kurtarabiliyorsunuz.
Komple sökülüp, yenilendi.

Şükürler olsun ki, tatsız veya acı bir durum yaşanmadan, sadece bir tecrübe olarak hayatımda yer aldı bu anı.

Yolculuk günü geldiğinde, geceden yapılan hazırlıklar, karavana malzemelerin taşınması ve yerleştirilmesi, gören komşuların ziyarete gelerek heyecanınmızı paylaşması, resimlerin çekilmesi, manevralar için yolların tutulması, yola çıkarken bize inanılmaz keyif vermişti. Yolculuk sırasında aynaya her baktığınızda, ufak sallanmalar ile peşinizden gelen evinizi görmenin verdiği keyfe diyecek yok. Yol boyunca, korna çalan, el sallayan, "harikasınız !!" diye seslenen herkese buradan sonsuz teşekkür ediyorum.
 


 


Yolculuk boyunca etrafı izleyebilmek, istediğin yerde mola verebilmek, bambaşka bir duygu.Arkadan salına salına gelen bir evin olunca, yolun kalitesi çok önemli oluyor ve  hemen gözüne takılıyor.Hele bir de yol boşsa, sana ayrılmışsa 🙂

 

Kamp alanına vardığımızda, kısa sürede yaşam alanı kuruyorsunuz kendinize.Karavan şurada dursun, masa şöyle olsun, yok böyle olsun….:) 
 

Düzeninizi kurduktan sonra, karavanın karşısına geçip, bir de güzel sofra kuruyorsunuz, oh….


 

Karavanın içinde olmak ile dışında olmak neredeyse aynı.Bir adım ile içeride, bir adım ile dışarıdasınız.Bu yaşam alanında müthiş bir kolaylık.


 

Hele ufaklık uyuduğunda, gönül rahatlığı ile dışarıda kahveni içebiliyorsun.Sen dışardasın ama o senin yanında gibi 🙂
 

 

Karavanından biraz uzaklaştığında, o güzel yeşilliğin, canım doğanın içinde bir odanın olduğunu görebiliyorsun.
 

Karavanımız ile ilk tatilimizden kalan bu resimlere baktığımızda gördüklerimiz, resimdekilerden çok fazlası.

Adria Karavanımız ile, albümlerimize resimler, hafızalarımıza nice anılar,gönüllerimize dostluklar,hayatımıza farklı tecrübeler katar olduk.
Başta biricik eşim Semra'nın desteğine ve sabrına,oğlum Aybars'ın muhteşem uyumuna ve telefonlarımı yılmadan usanmadan cevaplayan, destek olan AYDOS Karavan Hüseyin GENCER'e, sonsuz teşekkür ediyorum.

 

TOLGA YÜCELDİ 

 

 

Hakkında Tolga Yüceldi

8 yorum


Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /var/www/vhosts/aydoskaravan.com/blog.aydoskaravan.com/wp-content/themes/aydoskaravan2/comments.php on line 21
 1. karavan istiyorum bende

  tolga bey kareavanınız hayırlı olsun çok güzel bir anlatım olmuş inanın zevkle okudum yazınızı bence diğer karavan gezilerinizi ve anılarınızıda bizlerle paşlaşırsanız sevinirim.

  banane bende karavan istiyorum kumbaramı bulunca evde ilk işim para biriktirmek olucak 🙂

 2. Tolga Bey merhaba, yazınızı büyük bir keyifle okudum, elinize sağlık çok güzel yazmışsınız. Resimler de harika. Bizimki Aviva.  Deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.  Keyifle okudum  dedim ama başınıza gelen olayı gerçekten çok ucuz atlatmışsınız, çok büyük geçmiş olsun… Aynısı benim de başıma geliyordu hem de otoyolda giderken!  Arkadan tak tak diye sesler gelmeye başlayınca sağa çekip durdum, bir de ne göreyim,  pilot tekerim yere inmiş yola sürtüyor. İyi sıkıştırmamışım, gevşek bırakmışım,  acemilik  dönemimdi.  Eğer o sırada bir kasisten geçseydim demek felâket olacakmış!  O günden beri muazzam dikkat ediyorum, tecrübe oldu. Benim çeki demirim Galia marka, Slovakia malı. Aracıma uygun bu vardı o yüzden bunu taktırdım. Fakat şimdi diğer aracım için bir tane daha taktırmak üzereyim. Sizin yazınız tam bu sıraya denk geldi. Diğer aracıma uyan da Bosal marka. Ama henüz taktırmadım. Sizin söktürdüğünüz standartlara uymayan hangisiydi acaba?  Benim iletişim bilgilerim aşağıda yazılıdır. Lütfederseniz görüşmek isterdim. Saygılar.

  Hakan Kıyat.

  Mail : hkiyat@hotmail.com

  Tel   :  0-532-326-46-76

  • Merhabalar.

   Öncelikle değerli paylaşımlarınız için teşekkür ederiz.

    Yazılarınız içindeki (ülkemizde çok önemli bir detay)çeki demiri konusu ile ilgili bilgi paylaşımınıza biraz olsun ışık tutabileceğimizi düşünerek aslında ülkemizdeki tüm çeki demiri kullanıcılarına da bilgi kazandırabilmek amacı ile teknik detay vermek istiyoruz.

   Maalesef bir takım eksik bilgiler son kullanıcılara yeterli bilgilerin aktarılmaması , bu konuda insanların bilgi sahibi olmadan araçlarına takılan çeki demiri ile seyahat ettiklerinde ne kadar risk taşıdıkları inanılmaz zararlar doğurabilecek gerçeklerle sıralayabileceğimiz eksiklikler….

   Dünya üzerindeki çeki demiri üreticileri belirledikleri standartlarda üretim yapmaktadırlar. Ülkemizde maalesef çeki demiri üreticilerinin belge ile yaptıkları üretimler sınırlı sayıda ve denetimsiz yapılan bu ürünler yukarıda belirttiğimiz risklerin tümünü kapsamakta.

   Tüm teknik üretim değerleri içinden sadece bir örnek vermek istersek çeki demiri topuzumuzun dünya standartlarında olması gereken çevre ölçüsü 50mm olmalıdır.(Amerika üretimi 52mm dir) bu çok önemli bir detaydır. kontrolsüz, hiçbir teknik veriye uyulmadan kısacası yetki belgesi ile üretilmeyen bir topuzda bu detayın atlanıldığını düşünür isek takılan kaplinden topuzun kurtulması kaçınılmazdır.

   Amerika üretimi bir topuza(52mm)taktığımız kaplini zorlar isek ve kilitleme kolunu indirdiğimizi düşünürsek bize yerine oturdu hissi verebilir. Ancak bu his teknik anlamda kaplin içindeki bıçakların eğildiğini ve belirli bir zaman sonrasında topuzun kaplinden çıkacağı gerçeğini saptırmaz.

   Standart ölçülerde üretilen(50mm)bir topuz bile zaman içerisinde aşınacaktır. Biz son kullanıcı olarak araçlarımızı götürdüğümüz muayene istasyonlarında bu ölçümlerin yapılması ile kendimizi ancak güvende hissedebiliriz. Farkında olmasak bile aracımızın muayene istasyonunda çeki demirimizin topuz aşınma ölçüsü kontrol edilir ve aksi durumda çeki demir topuzumuzun değişmesi gerektiği bilgisini bizlere verilir.

   Son yıllarda yerli üreticilerin ilgili kurumlar tarafından yapılan kontroller ile yeterince gözlem altına girdiğini söyleyebiliriz ve yetki belgesiz üretim yapılamayacağını düşünebiliriz. Aynı zamanda ithalatçı firmaların TSE tarafından denetlenmesi ve E belgesi olmayan ürünlerin ülkemize ithal edilmesi mümkün değildir.

   Kısacası aracımıza takılacak çeki demirinin E belgeli olması (Avrupa standartlarını kapsar) faturalı olması gibi zorunluklar biz son kullanıcılar için sorgulamamız gereken detaylardır. (Dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar 50mm çapı olması ve ithal ürün olmasıdır.)

   Galia,Gdw,Bosal,Autohak gibi ithal markalı ürünler yukarıda bahsettiğimiz verilerde üretim yapan dünya çapındaki markalardır.

   Güvenli bir şekilde seyahat edebilmek ve anılarınızın katlanarak çoğalması dileklerimizle.

   Hoşçakalın

   AYDOS KARAVAN 

  • Tolga YÜCELDİ

   Çok teşekkür ederim. Pilot tekerin düşmesi benimde ayrıca başıma gelmişti, çok iyi sıkıştırmak gerekiyor.  Yaşadığım kötü tecrübede ki çeki demirinin markası yoktu. Belki de zamanında standarda uygun bir çeki demiri topuzuydu, zamanla aşındı. Aracı aldığımda üzerinde vardı ve maalesef ( benim hatam), alır almaz çeki demirinin topuzunu ölçtürüp, standarda uygun mu kontrol ettirmeliydim.

 3. harika bir anlatım devamını bekleriz tolga bey ufkumuz açıldı kardeş 

 4. Süleyman özen

  Takipteyiz topga bey. Anlattığız güzel anıları hayal etmek çok güzel. Umarım ülkemizdede bu tür gezilerin artması için kamp alanları ve karavan kullanıcılarının sayısı artar. 

 5. Tolga bey inanın bende anılarınızı büyük bir keyifle okudum. Bizde motokaravanimizi yeni aldık ve hayırlısı ile yarın  KOÇ ailesi olarak. eşim ben yollara çıkacağız. 

 6. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Position certainly utilized..

  cheapest viagra generic substitute niacin and viagra
  viagra for sale uk
  viagra booster – https://genericviagrarcp.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 7. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You mentioned it terrifically!

  is mexican viagra real generic viagra price compare
  viagra pills
  viagra cheapest price – https://genericviagramsl.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 8. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Useful advice. Thank you.

  viagra and hair growth generic viagra with money order
  generic viagra
  viagra find sites search computer – https://genericviagramsl.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 9. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You said it perfectly.!

  generic pill viagra viagra 100 mg pulmonary hypertension
  viagra for women
  cialis genuinerx net viagra viagra viagra – https://genericviagrantx.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 10. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Appreciate it. A lot of write ups!

  viagra add excessive viagra use
  viagra for women
  premium generic viagra – https://genericviagrarcp.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 11. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Amazing quite a lot of wonderful info.

  shop and compare charles linskaill viagra how long do you take viagra
  viagra without a doctors prescription
  buy viagra in australia – https://genericviagramsl.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 12. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Really all kinds of very good tips!

  cailis vs viagra cheapest price for viagra
  generic viagra
  define viagra – https://genericviagrarcp.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 13. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Thanks a lot, Ample write ups!

  viagra directions for use discount buy viagra
  viagra online
  is viagra pro safe – https://genericviagramsl.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 14. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Truly a good deal of superb info!

  what is female viagra viagra free sites computer edinburgh find
  cheap viagra
  viagra expiry date – https://genericviagramsl.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 15. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Thanks. I like this.

  viagra and watermelon viagra edinburgh news search comment
  generic viagra 100mg
  real viagra videos – https://genericviagramsl.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 16. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You actually reported this effectively.

  viagra or cialis for hard erection viagra box
  generic viagra
  max dose viagra – https://genericviagrantx.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 17. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Great data. Many thanks.

  canyon view lodge viagra commercial everything about viagra
  buy viagra online
  viagra costs – https://genericviagrarcp.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 18. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Nicely put, Thank you.

  natural viagra kava kava viagra toronto offices address
  viagra without a doctor prescription
  hugh hefners viagra supply – https://genericviagrantx.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 19. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Amazing loads of fantastic data.

  niagra to viagra generic sample pacs of viagra
  viagra for women
  cnadian viagra – https://genericviagramsl.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 20. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Great postings. Cheers!

  oklahoma online viagra viagra shit
  generic viagra online
  natures viagra – https://genericviagrantx.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 21. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Good information. Appreciate it.

  generic viagra zenegra viagra billig
  buy generic viagra
  viagra perscriptions – https://genericviagramsl.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 22. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Thanks a lot! Ample forum posts.

  find search viagra edinburgh soft cialis viagra vs
  viagra online
  buy chinese herbal viagra duro – https://genericviagrarcp.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 23. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You suggested that wonderfully.

  viagra testimonials from wifes free sample viagra
  viagra pills
  can a psychiatrist prescribe viagra – https://genericviagrarcp.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 24. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Incredible quite a lot of fantastic facts.

  conseguir viagra best buy viagra
  generic viagra 100mg
  e n viagra – https://genericviagrarcp.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 25. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You actually said this wonderfully.

  differemce between kamagra and viagra best buy viagra
  viagra pills
  viagra before surgery – https://genericviagrarcp.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 26. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Thanks! Lots of stuff!

  bob dole and viagra viagra pill on line
  viagra for sale uk
  what pill works like viagra – https://genericviagrarcp.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 27. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Cheers. I like it.

  viagra crohn’s viagra helps anorgasmia and delayed ejaculation
  buy viagra online
  viagra and heart patients – https://genericviagrantx.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 28. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Kudos. I appreciate this.

  viagra porn buy 100 mg viagra
  generic viagra
  recreational uses of viagra – https://genericviagrarcp.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 29. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Really a lot of terrific data.

  viagra after dinner penis size post viagra
  generic viagra
  viagra with or without food – https://genericviagrarcp.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 30. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  With thanks. Valuable information!

  thailand city viagra speed deaths viagra and oxycodone
  viagra pills
  viagra absorption problem – https://genericviagrarcp.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 31. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Kudos. Plenty of material!

  viagra teenagers viagra gel
  generic viagra 100mg
  viagra and high blood pressure – https://genericviagrantx.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 32. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Amazing many of terrific tips!

  viagra availability at boots why you shouldn’t take viagra
  generic viagra
  order viagra australia – https://genericviagrarcp.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 33. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Wonderful info. Appreciate it.

  is viagra over the table viagra discount drug
  viagra generic
  nattural viagra – https://genericviagrarcp.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 34. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Appreciate it, Lots of tips!

  viagra boner herbs that work like viagra
  viagra online
  buy bradn viagra – https://genericviagramsl.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 35. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You expressed it fantastically.

  who invented viagra selling viagra crime
  cheap viagra
  no order prescription viagra – https://genericviagrarcp.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 36. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Kudos. Great information.

  liquid viagra alcohol shot ultram viagra renova nexium
  buy viagra
  can you take viagra and adderall – https://genericviagrarcp.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 37. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You reported that perfectly.

  over-the-counter supplement that mimicks viagra generic viagra and pay pal
  viagra without a doctor prescription
  viagra patent – https://genericviagrarcp.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 38. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Thanks! A good amount of forum posts.

  suppliers of generic viagra original use of viagra
  viagra without a doctors prescription
  comparison viagra and cialis – https://genericviagrantx.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 39. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Good write ups, With thanks.

  is cialis as good as viagra qry viagra
  viagra without a doctor prescription
  viagra fix a flat – https://genericviagrarcp.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 40. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Useful knowledge. Thank you!

  viagra take with water taking viagra amd xanax
  buy generic viagra
  viagra england – https://genericviagrarcp.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 41. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Fantastic data. With thanks!

  viagra cialis or levitra walmart viagra cost 2009
  viagra generic
  buy viagra phentermine meridia adipex xenical – https://genericviagrantx.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 42. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Nicely put, Appreciate it.

  buying viagra in montreal powdered viagra
  buy viagra online
  cialis pills levitra generic viagra – https://genericviagramsl.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 43. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Cheers! A lot of content!

  order generic viagra retail cost of viagra
  viagra without a doctor prescription
  prescription free viagra australia – https://genericviagrantx.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 44. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You mentioned this effectively!

  edinburgh uk viagra news comment search lowest price usa viagra
  buy viagra online
  viagra lasting – https://genericviagramsl.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 45. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Thanks. Ample postings!

  viagra buy 1 the results of viagra
  generic viagra 100mg
  generic viagra available online pharmacy – https://genericviagrantx.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 46. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Fine tips. Thanks!

  viagra buy uk viagra hypertension nitroglycerin
  viagra 100mg
  fast orgasms with viagra – https://genericviagramsl.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 47. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Good material. Thanks!

  mexican viagra cheap viagra alternative
  buy viagra online
  can you multiple erections with viagra – https://genericviagramsl.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 48. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Good postings. With thanks.

  viagra where to order how quickly does viagra take effect
  generic viagra
  amish viagra usage – https://genericviagrarcp.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 49. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You said this perfectly!

  viagra dosage age related viagra chemical formula
  viagra 100mg
  lawsuits viagra heart attacks – https://genericviagrarcp.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 50. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You’ve made your point!

  scary movie trailer viagra recreational viagra use sex stories
  buy viagra online
  nhs viagra free – https://genericviagramsl.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 51. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Thanks, I value it!

  generic viagra vs viagra steroids and viagra dangers
  buy generic viagra
  pay shipping for viagra – https://genericviagrantx.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 52. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Terrific info, Appreciate it.

  online medications viagra compare viagra cialas levitra
  viagra generic
  comprar viagra generico – https://genericviagramsl.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 53. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Cheers. Ample information.

  side effects of levitre viagra viagra on-line
  generic viagra 100mg
  viagra commercials tv commercials – https://genericviagrantx.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 54. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Reliable stuff. Many thanks.

  generic viagra in canada viagra what to expect
  viagra without a doctor prescription
  viagra pill splitter – https://genericviagramsl.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 55. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You explained this fantastically!

  cialis mixing viagra cheapest online price for generic viagra
  generic viagra 100mg
  funny picture viagra – https://genericviagramsl.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

 56. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You actually stated it really well!

  viagra cock ring is generic viagra fda approved
  viagra for women
  what does viagra look like – https://genericviagrarcp.com

  GeraldHom
  DwayneKipsy
  KevinRom

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

karavan
karavan