Doğa’da artık bir odam var.

Yaklaşık 10 yıl önceydi, bir Hollanda gezisinde hediyelik eşya mağazasından, el yapımı Çekme Karavan biblosu aldım.Satın alırken,içimden şunu geçirdiğimi hatırlıyorum; umarım bir gün benim de olur.
 

 

       Yıllar sonra bir gün, türkiyede yaşayan hollandalı arkadaşımla KARAVAN seyahati hakkında konuşuyorduk.Ben hevesli, o benden hevesli ve "hadi bizde deneyelim" dedik. Kısa süre sonra bir motokaravan kiralık ve iki aile (4 yetişkin 2 Çocuk) istanbuldan, izmir foça yoluna düştük.Kısa bir tur oldu, 4 gündü.Ancak, döndüğümde farkettim ki; 4 günlük bu kısa tatile, ne çok anı sığdırmışız.İşte bu kısacık bol anılı tur, KARAVAN hayatına girişimizin başlangıcı oldu.   

Eşimle sürekli birbirimize,  "karavan sahibi olmalı mıyız ?", "Olmalıysak, nasıl bir karavan seçmeliyiz ?"sorularını sorar olduk.ilk aksiyon olarak yerinde görmeye karar verdik.İşte o dönem internette karşımıza, Adria Türkiye temsilcisi AYDOS KARAVAN çıktı.ilk haftasonu ISTANBUL Kartal showroom da, kendilerini ziyaret ettik. 

Hüseyin Bey ve Nezih Bey, sıcacık ve samimi yaklaşımları ile bizi hem ADRIA ile tanıştırdılar hem de KARAVAN hayatı hakkında çok faydalı bilgiler verdiler. Kısa süre içerisinde, kendimize uygun karavanı hep beraber seçtik ve el sıkıştık.

Karavanımızı hedeflenen tarihte teslim aldık ve bahçemize yerleştirdik.Uzun bir hazırlık süreci geçirdik.Ehliyetimin yenilenmesi, çekici olarak uygun aracın alınması, karavanda olmazsa olmaz malzelemelerin alınması…vs vs.Eksik bitmez ama en azından, karavan yolculuğuna çıkabileceğim bir noktaya gelmiştim.

ilk tatilimizin yurtdışında olmasını ve özellikle YUNANISTAN da olmasını tercih ettik.Kamp alanlarının profesyonelliği, evimize 380km gibi yakın bir mesafede olması,yolların rahatlığı,insanların misafirperver olmaları ve elbette o güzel koylarının bu tercihimizde etkisi büyüktür.Vizelerimizi, rotamızı belirledik ve son hazırlıkları tamamlıyoruz, derken etrafımızdan hep şunu duyuyoruz "ilk deneyim için yurtdışı,emin misiniz  ? Tecrübeniz var mı ? önce bir Türkiyede turlasaydınız !!".

Yıllardır araç kullanıyorum ancak çekme karavan ile hareket etmedim.Dedim ki kendi kendime,"Yunan yoluna çıkmadan önce istanbul içinde en azından bir kaç saat kullanmalısın".Yılların TIR şoförü dayımı da yanıma alarak bir haftasonu aracımın arkasına karavanımı taktım ve otoparktan çıkarak E5 çevreyoluna katılmak için hareket ettim. Hani derler ya DAKIKA 1 GOL 1 !, heh işte o hesap; otoparktan çıktıktan sonra 500mt ileride,önüme bir kasis çıktı.Gözüm hep dikiz aynasında ve oldukça yavaş bir hareket ile aracımı kasisten tam geçirdim, TAK diye bir ses geldi arkadan.Hemen durdurdum aracı.Dikiz aynasına baktım ki, KARAVAN çeki demirinden kurtulmuş geriye kayıyor. O an, aracı PARKA nasıl aldım , nasıl fırladım ve KARAVANI nasıl yakaladım, inanın hiç hatırlamıyorum. Römork önündeki el frenini kaldırmamla, hız kazanmış olan karavanın tekerlekleri kilitlenip, şaha kalktı diyebilirim.Hepimiz şokta, "bu iş nasıl oldu" dercesine birbirimize bakıyoruz.Meğer, Römork denge tekerini tam olarak yukarı kaldırmamışım.Kasise çarpınca,yukarı yönlü hareket ederek çok rahat bir şekilde çeki demirinden kurtulmuş.Emniyet telini, çeki demirinin üzerindeki metal halkaya geçirmiştim ancak maalesef halka da baskıyla kopmuş.

ilk sorumuz şu oldu, "kaplin çeki demirinden nasıl kurtulur ?". Hemen AKSARAY Oto markete gittim.Çeki demiri konusunda oldukça tecrübeliler.Kontrol ettiler ve acı gerçekle yüzleştim; aracımı satın alırken çeki demirinin ruhsata işli ve muayeneden geçmesine karşın, standartlara uygun bir çeki demiri takılmamış.Kaplini üzerine takıyorsunuz, elinizin gücü ile biraz zorlayarak,çekip kurtarabiliyorsunuz.
Komple sökülüp, yenilendi.

Şükürler olsun ki, tatsız veya acı bir durum yaşanmadan, sadece bir tecrübe olarak hayatımda yer aldı bu anı.

Yolculuk günü geldiğinde, geceden yapılan hazırlıklar, karavana malzemelerin taşınması ve yerleştirilmesi, gören komşuların ziyarete gelerek heyecanınmızı paylaşması, resimlerin çekilmesi, manevralar için yolların tutulması, yola çıkarken bize inanılmaz keyif vermişti. Yolculuk sırasında aynaya her baktığınızda, ufak sallanmalar ile peşinizden gelen evinizi görmenin verdiği keyfe diyecek yok. Yol boyunca, korna çalan, el sallayan, "harikasınız !!" diye seslenen herkese buradan sonsuz teşekkür ediyorum.
 


 


Yolculuk boyunca etrafı izleyebilmek, istediğin yerde mola verebilmek, bambaşka bir duygu.Arkadan salına salına gelen bir evin olunca, yolun kalitesi çok önemli oluyor ve  hemen gözüne takılıyor.Hele bir de yol boşsa, sana ayrılmışsa 🙂

 

Kamp alanına vardığımızda, kısa sürede yaşam alanı kuruyorsunuz kendinize.Karavan şurada dursun, masa şöyle olsun, yok böyle olsun….:) 
 

Düzeninizi kurduktan sonra, karavanın karşısına geçip, bir de güzel sofra kuruyorsunuz, oh….


 

Karavanın içinde olmak ile dışında olmak neredeyse aynı.Bir adım ile içeride, bir adım ile dışarıdasınız.Bu yaşam alanında müthiş bir kolaylık.


 

Hele ufaklık uyuduğunda, gönül rahatlığı ile dışarıda kahveni içebiliyorsun.Sen dışardasın ama o senin yanında gibi 🙂
 

 

Karavanından biraz uzaklaştığında, o güzel yeşilliğin, canım doğanın içinde bir odanın olduğunu görebiliyorsun.
 

Karavanımız ile ilk tatilimizden kalan bu resimlere baktığımızda gördüklerimiz, resimdekilerden çok fazlası.

Adria Karavanımız ile, albümlerimize resimler, hafızalarımıza nice anılar,gönüllerimize dostluklar,hayatımıza farklı tecrübeler katar olduk.
Başta biricik eşim Semra'nın desteğine ve sabrına,oğlum Aybars'ın muhteşem uyumuna ve telefonlarımı yılmadan usanmadan cevaplayan, destek olan AYDOS Karavan Hüseyin GENCER'e, sonsuz teşekkür ediyorum.

 

TOLGA YÜCELDİ 

 

 

Hakkında Tolga Yüceldi

8 yorum


Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /var/www/vhosts/aydoskaravan.com/blog.aydoskaravan.com/wp-content/themes/aydoskaravan2/comments.php on line 21
 1. karavan istiyorum bende

  tolga bey kareavanınız hayırlı olsun çok güzel bir anlatım olmuş inanın zevkle okudum yazınızı bence diğer karavan gezilerinizi ve anılarınızıda bizlerle paşlaşırsanız sevinirim.

  banane bende karavan istiyorum kumbaramı bulunca evde ilk işim para biriktirmek olucak 🙂

 2. Tolga Bey merhaba, yazınızı büyük bir keyifle okudum, elinize sağlık çok güzel yazmışsınız. Resimler de harika. Bizimki Aviva.  Deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.  Keyifle okudum  dedim ama başınıza gelen olayı gerçekten çok ucuz atlatmışsınız, çok büyük geçmiş olsun… Aynısı benim de başıma geliyordu hem de otoyolda giderken!  Arkadan tak tak diye sesler gelmeye başlayınca sağa çekip durdum, bir de ne göreyim,  pilot tekerim yere inmiş yola sürtüyor. İyi sıkıştırmamışım, gevşek bırakmışım,  acemilik  dönemimdi.  Eğer o sırada bir kasisten geçseydim demek felâket olacakmış!  O günden beri muazzam dikkat ediyorum, tecrübe oldu. Benim çeki demirim Galia marka, Slovakia malı. Aracıma uygun bu vardı o yüzden bunu taktırdım. Fakat şimdi diğer aracım için bir tane daha taktırmak üzereyim. Sizin yazınız tam bu sıraya denk geldi. Diğer aracıma uyan da Bosal marka. Ama henüz taktırmadım. Sizin söktürdüğünüz standartlara uymayan hangisiydi acaba?  Benim iletişim bilgilerim aşağıda yazılıdır. Lütfederseniz görüşmek isterdim. Saygılar.

  Hakan Kıyat.

  Mail : hkiyat@hotmail.com

  Tel   :  0-532-326-46-76

  • Merhabalar.

   Öncelikle değerli paylaşımlarınız için teşekkür ederiz.

    Yazılarınız içindeki (ülkemizde çok önemli bir detay)çeki demiri konusu ile ilgili bilgi paylaşımınıza biraz olsun ışık tutabileceğimizi düşünerek aslında ülkemizdeki tüm çeki demiri kullanıcılarına da bilgi kazandırabilmek amacı ile teknik detay vermek istiyoruz.

   Maalesef bir takım eksik bilgiler son kullanıcılara yeterli bilgilerin aktarılmaması , bu konuda insanların bilgi sahibi olmadan araçlarına takılan çeki demiri ile seyahat ettiklerinde ne kadar risk taşıdıkları inanılmaz zararlar doğurabilecek gerçeklerle sıralayabileceğimiz eksiklikler….

   Dünya üzerindeki çeki demiri üreticileri belirledikleri standartlarda üretim yapmaktadırlar. Ülkemizde maalesef çeki demiri üreticilerinin belge ile yaptıkları üretimler sınırlı sayıda ve denetimsiz yapılan bu ürünler yukarıda belirttiğimiz risklerin tümünü kapsamakta.

   Tüm teknik üretim değerleri içinden sadece bir örnek vermek istersek çeki demiri topuzumuzun dünya standartlarında olması gereken çevre ölçüsü 50mm olmalıdır.(Amerika üretimi 52mm dir) bu çok önemli bir detaydır. kontrolsüz, hiçbir teknik veriye uyulmadan kısacası yetki belgesi ile üretilmeyen bir topuzda bu detayın atlanıldığını düşünür isek takılan kaplinden topuzun kurtulması kaçınılmazdır.

   Amerika üretimi bir topuza(52mm)taktığımız kaplini zorlar isek ve kilitleme kolunu indirdiğimizi düşünürsek bize yerine oturdu hissi verebilir. Ancak bu his teknik anlamda kaplin içindeki bıçakların eğildiğini ve belirli bir zaman sonrasında topuzun kaplinden çıkacağı gerçeğini saptırmaz.

   Standart ölçülerde üretilen(50mm)bir topuz bile zaman içerisinde aşınacaktır. Biz son kullanıcı olarak araçlarımızı götürdüğümüz muayene istasyonlarında bu ölçümlerin yapılması ile kendimizi ancak güvende hissedebiliriz. Farkında olmasak bile aracımızın muayene istasyonunda çeki demirimizin topuz aşınma ölçüsü kontrol edilir ve aksi durumda çeki demir topuzumuzun değişmesi gerektiği bilgisini bizlere verilir.

   Son yıllarda yerli üreticilerin ilgili kurumlar tarafından yapılan kontroller ile yeterince gözlem altına girdiğini söyleyebiliriz ve yetki belgesiz üretim yapılamayacağını düşünebiliriz. Aynı zamanda ithalatçı firmaların TSE tarafından denetlenmesi ve E belgesi olmayan ürünlerin ülkemize ithal edilmesi mümkün değildir.

   Kısacası aracımıza takılacak çeki demirinin E belgeli olması (Avrupa standartlarını kapsar) faturalı olması gibi zorunluklar biz son kullanıcılar için sorgulamamız gereken detaylardır. (Dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar 50mm çapı olması ve ithal ürün olmasıdır.)

   Galia,Gdw,Bosal,Autohak gibi ithal markalı ürünler yukarıda bahsettiğimiz verilerde üretim yapan dünya çapındaki markalardır.

   Güvenli bir şekilde seyahat edebilmek ve anılarınızın katlanarak çoğalması dileklerimizle.

   Hoşçakalın

   AYDOS KARAVAN 

  • Tolga YÜCELDİ

   Çok teşekkür ederim. Pilot tekerin düşmesi benimde ayrıca başıma gelmişti, çok iyi sıkıştırmak gerekiyor.  Yaşadığım kötü tecrübede ki çeki demirinin markası yoktu. Belki de zamanında standarda uygun bir çeki demiri topuzuydu, zamanla aşındı. Aracı aldığımda üzerinde vardı ve maalesef ( benim hatam), alır almaz çeki demirinin topuzunu ölçtürüp, standarda uygun mu kontrol ettirmeliydim.

 3. harika bir anlatım devamını bekleriz tolga bey ufkumuz açıldı kardeş 

 4. Süleyman özen

  Takipteyiz topga bey. Anlattığız güzel anıları hayal etmek çok güzel. Umarım ülkemizdede bu tür gezilerin artması için kamp alanları ve karavan kullanıcılarının sayısı artar. 

 5. Tolga bey inanın bende anılarınızı büyük bir keyifle okudum. Bizde motokaravanimizi yeni aldık ve hayırlısı ile yarın  KOÇ ailesi olarak. eşim ben yollara çıkacağız. 

 6. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  With thanks. Plenty of write ups!

  generic viagra safety viagra and nitrous oxide
  viagra pills
  viagra pharmacy uk – https://genericviagrarcp.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 7. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Reliable advice. Thanks.

  online cheap viagra buy viagra halifax street
  viagra generic
  diovan viagra – https://genericviagrarcp.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 8. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You expressed that wonderfully!

  where topurchase cheap viagra cheap viagra pills
  cheap viagra
  buy viagra online india – https://genericviagrantx.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 9. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Regards. I value it.

  mccain viagra birth control las vegas caverta veega viagra generic
  viagra without a doctors prescription
  viagra banned commercial – https://genericviagramsl.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 10. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You said it very well.!

  can viagra help you stay erect viagra not working and why
  buy viagra online
  pfizer viagra patent – https://genericviagrantx.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 11. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Nicely put, Thanks.

  what is female viagra coffee laced with viagra
  viagra pills
  genuine viagra online – https://genericviagrarcp.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 12. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Appreciate it. Quite a lot of stuff!

  viagra online without perscription generic keyword viagra
  generic viagra online
  viagra fact – https://genericviagrarcp.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 13. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Good stuff. Cheers!

  patent expiration date viagra viagra mg
  buy generic viagra
  viagra treatment for pe – https://genericviagrarcp.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 14. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Wow tons of amazing knowledge.

  we to buy viagra online viagra canada cost coverage
  buy viagra online
  cocaine with viagra – https://genericviagrarcp.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 15. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You said it nicely..

  information medical viagra da li viagra
  viagra without a doctor prescription
  information on viagra – https://genericviagrarcp.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 16. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Many thanks, I value it!

  viagra user reviews cozaar and viagra
  viagra 100mg
  reviews for viagra cialis and levitra – https://genericviagramsl.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 17. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You definitely made the point.

  viagra cialis compare cheating with viagra
  buy viagra
  viagra in japan – https://genericviagramsl.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 18. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Cheers. An abundance of information!

  viagra gay wanted viagra
  viagra 100mg
  viagra norvasc drug interaction – https://genericviagrantx.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 19. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You have made your point pretty nicely!.

  using viagra with cialis best prices on viagra in drugstores
  buy generic viagra
  viagra ireland on line – https://genericviagramsl.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 20. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Very good information. Appreciate it!

  viagra for raynaud’s viagra cheapest online
  buy generic viagra
  generic viagra europe – https://genericviagramsl.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 21. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Whoa loads of terrific info!

  what are the benifets of viagra viagra patent infringement reexam
  viagra online
  reputable viagra – https://genericviagrarcp.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 22. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Wonderful content. Appreciate it!

  after effects of viagra viagra information
  generic viagra 100mg
  viagra equivalents – https://genericviagrarcp.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 23. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Appreciate it, Plenty of information!

  viagra th viagra cause of hearing problems
  viagra pills
  natural foods that act like viagra – https://genericviagramsl.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 24. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Point effectively utilized..

  hemmroids and viagra viagra and toprol
  buy generic viagra
  viagra and pulminary hypertension canine – https://genericviagrarcp.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 25. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Really a lot of beneficial facts.

  viagra dosage recomendation herbal viagra gel
  generic viagra 100mg
  viagra hurt women – https://genericviagramsl.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 26. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You actually reported it really well.

  viagra dog trying viagra
  viagra for sale uk
  free sample of viagra or cialis – https://genericviagrarcp.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 27. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You said it nicely.!

  viagra capsule key acheter viagra en ligne
  viagra 100mg
  pumpkin pie vs viagra – https://genericviagramsl.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 28. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Amazing data. Thank you.

  600 mg viagra can viagra aggravate hemroids
  viagra generic
  levitra cialis and viagra – https://genericviagramsl.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 29. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You actually said this very well.

  viagra water buy viagra in toronto
  viagra for sale uk
  mixing herbs with viagra – https://genericviagrarcp.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 30. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Great forum posts. Cheers.

  catholic church and viagra viagra ingredients release
  generic viagra 100mg
  fedex generic viagra – https://genericviagrarcp.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 31. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You actually stated this adequately.

  viagra cialis and levitra correct way to take viagra
  cheap viagra
  xanax and viagra – https://genericviagrantx.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 32. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Helpful info. Kudos!

  viagra and pulmonary hypertension canine viagra delayed ejaculation
  viagra without a doctor prescription
  viagra super ed trial pack – https://genericviagrantx.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 33. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Kudos, I like it.

  female viagra fda viagra corporate office
  buy generic viagra
  viagra pro pharmacy complaints – https://genericviagrantx.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 34. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Thanks a lot, An abundance of advice!

  when was viagra invented new drug for women viagra
  buy generic viagra
  viagra affect women – https://genericviagramsl.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 35. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You actually stated this perfectly.

  viagra effect viagra perscriptions
  cheap viagra
  dogs and viagra – https://genericviagramsl.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 36. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  With thanks, A good amount of posts.

  viagra lawsuit checks lexapro and viagra
  viagra generic
  does viagra help raynauds – https://genericviagrarcp.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 37. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Very good forum posts. Thanks a lot!

  baise hard avec viagra viagra money laundering
  generic viagra
  xmradio ad viagra – https://genericviagrantx.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 38. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Really all kinds of valuable facts!

  viagra cardiovascular activity does old viagra still work
  viagra 100mg
  viagra tampa – https://genericviagrantx.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 39. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Really many of useful facts.

  viva la viagra texas viagra hot sauce
  viagra generic
  discount viagra online – https://genericviagrantx.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 40. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  With thanks. Numerous info!

  womens viagra does viagra boost your stamina up
  buy viagra online
  viagra pulse rate – https://genericviagramsl.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 41. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Seriously all kinds of very good tips.

  5 cheapest viagra substitute sildenafil viagra headquarters building
  cheap viagra
  viagra increaser – https://genericviagrarcp.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 42. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Helpful advice. Thanks!

  viagra sad experience buy viagra sale
  generic viagra online
  does ptrx cover viagra – https://genericviagramsl.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 43. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You actually explained it very well.

  reglement viagra viagra st maartin
  buy viagra
  vipps viagra no prescription online india – https://genericviagramsl.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 44. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Really many of wonderful information.

  viagra effective c-pill order viagra
  buy viagra online
  viagra pussy – https://genericviagrantx.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 45. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Valuable info. Cheers.

  what to use instead of viagra viagra harley
  buy viagra
  man dies from viagra – https://genericviagrantx.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 46. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Thanks. Valuable stuff!

  buy viagra without rx viagra ukonly
  viagra without a doctors prescription
  watermelon rind like viagra – https://genericviagramsl.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 47. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Awesome write ups. With thanks!

  generic viagra overnight shipping uk suppliers generic viagra
  buy generic viagra
  will hmsa cover viagra – https://genericviagrarcp.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 48. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Wonderful info. Cheers.

  viagra sex video free viagra eyesight problems
  viagra generic
  what miligrams do viagra come in – https://genericviagrantx.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 49. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  This is nicely said. !

  viagra ischemia viagra light switch
  buy viagra
  next day delivery generic viagra – https://genericviagrantx.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 50. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You expressed it superbly.

  keyword order viagra online cheapest mail order viagra
  buy generic viagra
  what is maximum dose for viagra – https://genericviagramsl.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 51. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Whoa all kinds of superb info.

  generic viagra sold in chinatown nyc viagra and nitro treatments
  viagra for sale uk
  prozac ssri viagra – https://genericviagrantx.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 52. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You said it very well.!

  what is viagra used for site ebaycouk kamagra viagra sildenafil
  viagra pills
  viagra online without prescription uk – https://genericviagrarcp.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 53. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Cheers. An abundance of data.

  viagra online ticino mccain viagra video
  viagra generic
  viagra cosco – https://genericviagrantx.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 54. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You suggested that exceptionally well!

  cheap viagra eu pharmacy chargeless buy cheap viagra online montgomery
  viagra without a doctors prescription
  nhs england viagra – https://genericviagramsl.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 55. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Many thanks. I appreciate it.

  is generic viagra avaible in india viagra chep
  viagra for sale uk
  viagra s – https://genericviagrantx.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 56. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You said it nicely..

  buy viagra stockton ca generic viagra in the united states
  viagra 100mg
  viagra sublingual – https://genericviagrarcp.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 57. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You revealed this well!

  buying viagra online illegal a q name buy viagra
  buy viagra
  comparacion viagra versus cialis – https://genericviagrarcp.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 58. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Whoa tons of excellent facts.

  low priced viagra viagra money settlements in 2010
  generic viagra online
  uso del viagra – https://genericviagramsl.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 59. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Many thanks! Good information.

  photo galleries porn viagra coitus what pill works like viagra
  generic viagra online
  viagra cialis vs – https://genericviagramsl.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 60. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Wonderful material. Appreciate it!

  viagra knights alprostadil uprima viagra interaction
  cheap viagra
  home remedies for viagra – https://genericviagrarcp.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 61. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Thanks a lot, Valuable information.

  testimonials viagra cialis levitra when viagra does work
  viagra 100mg
  viagra special delivery uk – https://genericviagrantx.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 62. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Many thanks. A lot of posts!

  viagra cheep herbal alternative viagra to
  viagra for sale uk
  best pharmacy viagra – https://genericviagrantx.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 63. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Thanks a lot! Quite a lot of info.

  viagra and beta blockers my boyfriend took viagra
  generic viagra online
  does viagra work faster if crushed – https://genericviagramsl.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 64. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Wonderful advice. Cheers!

  reviews generic viagra viagra and bph
  cheap viagra
  could viagra help me achieve orgasm – https://genericviagrarcp.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 65. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  With thanks. A lot of info.

  viagra portland oregon vancouver washington viagra and cavenous nerves
  buy viagra online
  viagra and attacks heart – https://genericviagramsl.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 66. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You’ve made your point.

  travis chimp viagra generics mexico viagra
  viagra online
  nitroglycerine sideaffects with viagra – https://genericviagrarcp.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 67. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Seriously plenty of wonderful facts.

  viagra content viagra type products
  buy generic viagra
  bingo buy game online viagra – https://genericviagrantx.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 68. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Nicely put, With thanks.

  is there a viagra for woman buying viagra in the dominican republic
  viagra without a doctors prescription
  buy viagra no prescription – https://genericviagrarcp.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 69. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Wonderful forum posts. Many thanks!

  interaction of levitra and viagra viagra vs levetra
  viagra pills
  disscussion of gernic viagra – https://genericviagramsl.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 70. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Seriously quite a lot of good material.

  viagra users best price viagra name brand
  viagra without a doctor prescription
  herpes online prescription viagra – https://genericviagrarcp.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 71. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Thanks a lot! Plenty of posts!

  viagra melt aways viagra rapid tab
  viagra without a doctors prescription
  generic viagra on line – https://genericviagrantx.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

 72. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Appreciate it, Quite a lot of tips!

  blood pressure meds and viagra viagra 1.79
  viagra 100mg
  viagra buyonline – https://genericviagrarcp.com

  DavidFit
  TerenceCes
  Victorthync

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

karavan
karavan