Doğa’da artık bir odam var.

Yaklaşık 10 yıl önceydi, bir Hollanda gezisinde hediyelik eşya mağazasından, el yapımı Çekme Karavan biblosu aldım.Satın alırken,içimden şunu geçirdiğimi hatırlıyorum; umarım bir gün benim de olur.
 

 

       Yıllar sonra bir gün, türkiyede yaşayan hollandalı arkadaşımla KARAVAN seyahati hakkında konuşuyorduk.Ben hevesli, o benden hevesli ve "hadi bizde deneyelim" dedik. Kısa süre sonra bir motokaravan kiralık ve iki aile (4 yetişkin 2 Çocuk) istanbuldan, izmir foça yoluna düştük.Kısa bir tur oldu, 4 gündü.Ancak, döndüğümde farkettim ki; 4 günlük bu kısa tatile, ne çok anı sığdırmışız.İşte bu kısacık bol anılı tur, KARAVAN hayatına girişimizin başlangıcı oldu.   

Eşimle sürekli birbirimize,  "karavan sahibi olmalı mıyız ?", "Olmalıysak, nasıl bir karavan seçmeliyiz ?"sorularını sorar olduk.ilk aksiyon olarak yerinde görmeye karar verdik.İşte o dönem internette karşımıza, Adria Türkiye temsilcisi AYDOS KARAVAN çıktı.ilk haftasonu ISTANBUL Kartal showroom da, kendilerini ziyaret ettik. 

Hüseyin Bey ve Nezih Bey, sıcacık ve samimi yaklaşımları ile bizi hem ADRIA ile tanıştırdılar hem de KARAVAN hayatı hakkında çok faydalı bilgiler verdiler. Kısa süre içerisinde, kendimize uygun karavanı hep beraber seçtik ve el sıkıştık.

Karavanımızı hedeflenen tarihte teslim aldık ve bahçemize yerleştirdik.Uzun bir hazırlık süreci geçirdik.Ehliyetimin yenilenmesi, çekici olarak uygun aracın alınması, karavanda olmazsa olmaz malzelemelerin alınması…vs vs.Eksik bitmez ama en azından, karavan yolculuğuna çıkabileceğim bir noktaya gelmiştim.

ilk tatilimizin yurtdışında olmasını ve özellikle YUNANISTAN da olmasını tercih ettik.Kamp alanlarının profesyonelliği, evimize 380km gibi yakın bir mesafede olması,yolların rahatlığı,insanların misafirperver olmaları ve elbette o güzel koylarının bu tercihimizde etkisi büyüktür.Vizelerimizi, rotamızı belirledik ve son hazırlıkları tamamlıyoruz, derken etrafımızdan hep şunu duyuyoruz "ilk deneyim için yurtdışı,emin misiniz  ? Tecrübeniz var mı ? önce bir Türkiyede turlasaydınız !!".

Yıllardır araç kullanıyorum ancak çekme karavan ile hareket etmedim.Dedim ki kendi kendime,"Yunan yoluna çıkmadan önce istanbul içinde en azından bir kaç saat kullanmalısın".Yılların TIR şoförü dayımı da yanıma alarak bir haftasonu aracımın arkasına karavanımı taktım ve otoparktan çıkarak E5 çevreyoluna katılmak için hareket ettim. Hani derler ya DAKIKA 1 GOL 1 !, heh işte o hesap; otoparktan çıktıktan sonra 500mt ileride,önüme bir kasis çıktı.Gözüm hep dikiz aynasında ve oldukça yavaş bir hareket ile aracımı kasisten tam geçirdim, TAK diye bir ses geldi arkadan.Hemen durdurdum aracı.Dikiz aynasına baktım ki, KARAVAN çeki demirinden kurtulmuş geriye kayıyor. O an, aracı PARKA nasıl aldım , nasıl fırladım ve KARAVANI nasıl yakaladım, inanın hiç hatırlamıyorum. Römork önündeki el frenini kaldırmamla, hız kazanmış olan karavanın tekerlekleri kilitlenip, şaha kalktı diyebilirim.Hepimiz şokta, "bu iş nasıl oldu" dercesine birbirimize bakıyoruz.Meğer, Römork denge tekerini tam olarak yukarı kaldırmamışım.Kasise çarpınca,yukarı yönlü hareket ederek çok rahat bir şekilde çeki demirinden kurtulmuş.Emniyet telini, çeki demirinin üzerindeki metal halkaya geçirmiştim ancak maalesef halka da baskıyla kopmuş.

ilk sorumuz şu oldu, "kaplin çeki demirinden nasıl kurtulur ?". Hemen AKSARAY Oto markete gittim.Çeki demiri konusunda oldukça tecrübeliler.Kontrol ettiler ve acı gerçekle yüzleştim; aracımı satın alırken çeki demirinin ruhsata işli ve muayeneden geçmesine karşın, standartlara uygun bir çeki demiri takılmamış.Kaplini üzerine takıyorsunuz, elinizin gücü ile biraz zorlayarak,çekip kurtarabiliyorsunuz.
Komple sökülüp, yenilendi.

Şükürler olsun ki, tatsız veya acı bir durum yaşanmadan, sadece bir tecrübe olarak hayatımda yer aldı bu anı.

Yolculuk günü geldiğinde, geceden yapılan hazırlıklar, karavana malzemelerin taşınması ve yerleştirilmesi, gören komşuların ziyarete gelerek heyecanınmızı paylaşması, resimlerin çekilmesi, manevralar için yolların tutulması, yola çıkarken bize inanılmaz keyif vermişti. Yolculuk sırasında aynaya her baktığınızda, ufak sallanmalar ile peşinizden gelen evinizi görmenin verdiği keyfe diyecek yok. Yol boyunca, korna çalan, el sallayan, "harikasınız !!" diye seslenen herkese buradan sonsuz teşekkür ediyorum.
 


 


Yolculuk boyunca etrafı izleyebilmek, istediğin yerde mola verebilmek, bambaşka bir duygu.Arkadan salına salına gelen bir evin olunca, yolun kalitesi çok önemli oluyor ve  hemen gözüne takılıyor.Hele bir de yol boşsa, sana ayrılmışsa 🙂

 

Kamp alanına vardığımızda, kısa sürede yaşam alanı kuruyorsunuz kendinize.Karavan şurada dursun, masa şöyle olsun, yok böyle olsun….:) 
 

Düzeninizi kurduktan sonra, karavanın karşısına geçip, bir de güzel sofra kuruyorsunuz, oh….


 

Karavanın içinde olmak ile dışında olmak neredeyse aynı.Bir adım ile içeride, bir adım ile dışarıdasınız.Bu yaşam alanında müthiş bir kolaylık.


 

Hele ufaklık uyuduğunda, gönül rahatlığı ile dışarıda kahveni içebiliyorsun.Sen dışardasın ama o senin yanında gibi 🙂
 

 

Karavanından biraz uzaklaştığında, o güzel yeşilliğin, canım doğanın içinde bir odanın olduğunu görebiliyorsun.
 

Karavanımız ile ilk tatilimizden kalan bu resimlere baktığımızda gördüklerimiz, resimdekilerden çok fazlası.

Adria Karavanımız ile, albümlerimize resimler, hafızalarımıza nice anılar,gönüllerimize dostluklar,hayatımıza farklı tecrübeler katar olduk.
Başta biricik eşim Semra'nın desteğine ve sabrına,oğlum Aybars'ın muhteşem uyumuna ve telefonlarımı yılmadan usanmadan cevaplayan, destek olan AYDOS Karavan Hüseyin GENCER'e, sonsuz teşekkür ediyorum.

 

TOLGA YÜCELDİ 

 

 

Hakkında Tolga Yüceldi

8 yorum


Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /var/www/vhosts/aydoskaravan.com/blog.aydoskaravan.com/wp-content/themes/aydoskaravan2/comments.php on line 21
 1. karavan istiyorum bende

  tolga bey kareavanınız hayırlı olsun çok güzel bir anlatım olmuş inanın zevkle okudum yazınızı bence diğer karavan gezilerinizi ve anılarınızıda bizlerle paşlaşırsanız sevinirim.

  banane bende karavan istiyorum kumbaramı bulunca evde ilk işim para biriktirmek olucak 🙂

 2. Tolga Bey merhaba, yazınızı büyük bir keyifle okudum, elinize sağlık çok güzel yazmışsınız. Resimler de harika. Bizimki Aviva.  Deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.  Keyifle okudum  dedim ama başınıza gelen olayı gerçekten çok ucuz atlatmışsınız, çok büyük geçmiş olsun… Aynısı benim de başıma geliyordu hem de otoyolda giderken!  Arkadan tak tak diye sesler gelmeye başlayınca sağa çekip durdum, bir de ne göreyim,  pilot tekerim yere inmiş yola sürtüyor. İyi sıkıştırmamışım, gevşek bırakmışım,  acemilik  dönemimdi.  Eğer o sırada bir kasisten geçseydim demek felâket olacakmış!  O günden beri muazzam dikkat ediyorum, tecrübe oldu. Benim çeki demirim Galia marka, Slovakia malı. Aracıma uygun bu vardı o yüzden bunu taktırdım. Fakat şimdi diğer aracım için bir tane daha taktırmak üzereyim. Sizin yazınız tam bu sıraya denk geldi. Diğer aracıma uyan da Bosal marka. Ama henüz taktırmadım. Sizin söktürdüğünüz standartlara uymayan hangisiydi acaba?  Benim iletişim bilgilerim aşağıda yazılıdır. Lütfederseniz görüşmek isterdim. Saygılar.

  Hakan Kıyat.

  Mail : hkiyat@hotmail.com

  Tel   :  0-532-326-46-76

  • Merhabalar.

   Öncelikle değerli paylaşımlarınız için teşekkür ederiz.

    Yazılarınız içindeki (ülkemizde çok önemli bir detay)çeki demiri konusu ile ilgili bilgi paylaşımınıza biraz olsun ışık tutabileceğimizi düşünerek aslında ülkemizdeki tüm çeki demiri kullanıcılarına da bilgi kazandırabilmek amacı ile teknik detay vermek istiyoruz.

   Maalesef bir takım eksik bilgiler son kullanıcılara yeterli bilgilerin aktarılmaması , bu konuda insanların bilgi sahibi olmadan araçlarına takılan çeki demiri ile seyahat ettiklerinde ne kadar risk taşıdıkları inanılmaz zararlar doğurabilecek gerçeklerle sıralayabileceğimiz eksiklikler….

   Dünya üzerindeki çeki demiri üreticileri belirledikleri standartlarda üretim yapmaktadırlar. Ülkemizde maalesef çeki demiri üreticilerinin belge ile yaptıkları üretimler sınırlı sayıda ve denetimsiz yapılan bu ürünler yukarıda belirttiğimiz risklerin tümünü kapsamakta.

   Tüm teknik üretim değerleri içinden sadece bir örnek vermek istersek çeki demiri topuzumuzun dünya standartlarında olması gereken çevre ölçüsü 50mm olmalıdır.(Amerika üretimi 52mm dir) bu çok önemli bir detaydır. kontrolsüz, hiçbir teknik veriye uyulmadan kısacası yetki belgesi ile üretilmeyen bir topuzda bu detayın atlanıldığını düşünür isek takılan kaplinden topuzun kurtulması kaçınılmazdır.

   Amerika üretimi bir topuza(52mm)taktığımız kaplini zorlar isek ve kilitleme kolunu indirdiğimizi düşünürsek bize yerine oturdu hissi verebilir. Ancak bu his teknik anlamda kaplin içindeki bıçakların eğildiğini ve belirli bir zaman sonrasında topuzun kaplinden çıkacağı gerçeğini saptırmaz.

   Standart ölçülerde üretilen(50mm)bir topuz bile zaman içerisinde aşınacaktır. Biz son kullanıcı olarak araçlarımızı götürdüğümüz muayene istasyonlarında bu ölçümlerin yapılması ile kendimizi ancak güvende hissedebiliriz. Farkında olmasak bile aracımızın muayene istasyonunda çeki demirimizin topuz aşınma ölçüsü kontrol edilir ve aksi durumda çeki demir topuzumuzun değişmesi gerektiği bilgisini bizlere verilir.

   Son yıllarda yerli üreticilerin ilgili kurumlar tarafından yapılan kontroller ile yeterince gözlem altına girdiğini söyleyebiliriz ve yetki belgesiz üretim yapılamayacağını düşünebiliriz. Aynı zamanda ithalatçı firmaların TSE tarafından denetlenmesi ve E belgesi olmayan ürünlerin ülkemize ithal edilmesi mümkün değildir.

   Kısacası aracımıza takılacak çeki demirinin E belgeli olması (Avrupa standartlarını kapsar) faturalı olması gibi zorunluklar biz son kullanıcılar için sorgulamamız gereken detaylardır. (Dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar 50mm çapı olması ve ithal ürün olmasıdır.)

   Galia,Gdw,Bosal,Autohak gibi ithal markalı ürünler yukarıda bahsettiğimiz verilerde üretim yapan dünya çapındaki markalardır.

   Güvenli bir şekilde seyahat edebilmek ve anılarınızın katlanarak çoğalması dileklerimizle.

   Hoşçakalın

   AYDOS KARAVAN 

  • Tolga YÜCELDİ

   Çok teşekkür ederim. Pilot tekerin düşmesi benimde ayrıca başıma gelmişti, çok iyi sıkıştırmak gerekiyor.  Yaşadığım kötü tecrübede ki çeki demirinin markası yoktu. Belki de zamanında standarda uygun bir çeki demiri topuzuydu, zamanla aşındı. Aracı aldığımda üzerinde vardı ve maalesef ( benim hatam), alır almaz çeki demirinin topuzunu ölçtürüp, standarda uygun mu kontrol ettirmeliydim.

 3. harika bir anlatım devamını bekleriz tolga bey ufkumuz açıldı kardeş 

 4. Süleyman özen

  Takipteyiz topga bey. Anlattığız güzel anıları hayal etmek çok güzel. Umarım ülkemizdede bu tür gezilerin artması için kamp alanları ve karavan kullanıcılarının sayısı artar. 

 5. Tolga bey inanın bende anılarınızı büyük bir keyifle okudum. Bizde motokaravanimizi yeni aldık ve hayırlısı ile yarın  KOÇ ailesi olarak. eşim ben yollara çıkacağız. 

 6. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You’ve made your position extremely nicely..
  https://www.visitwaushara.com/
  canada pharmacy online orders
  aarp approved canadian online pharmacies
  canadian prescription drugs
  canada online pharmacies

 7. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Thanks! Awesome information.
  https://www.lunarciel.com/
  safeway pharmacy
  northwestpharmacy
  pharmacies in canada
  canada pharmaceuticals online

 8. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You expressed this adequately!
  https://www.interlandchemie.com/
  canada drugs
  northwestpharmacy
  king pharmacy
  canada drugs online

 9. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Amazing plenty of wonderful info!
  https://www.visitwaushara.com/
  us pharmacy no prior prescription
  canadian pharmacies
  canadian cialis
  canadian pharmacies that ship to us

 10. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Cheers, I enjoy this!
  https://www.dunamisproductions.com/
  drug prices comparison
  canadian viagra
  canadian prescription drugstore
  canadian online pharmacy

 11. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Good posts. With thanks!
  https://www.waltcoexpress.com/
  canadian drugstore reviews
  canadian viagra
  visit poster’s website
  north west pharmacy canada

 12. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Thank you, Good information!
  https://www.interlandchemie.com/
  legitimate canadian mail order pharmacies
  canada pharmacy
  prescription without a doctor’s prescription
  canadianpharmacy

 13. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  This is nicely expressed. !
  https://www.visitwaushara.com/
  canadian rx pharmacy online
  canadian online pharmacies
  overseas pharmacy forum
  north west pharmacy canada

 14. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Regards! I enjoy it!
  https://www.dunamisproductions.com/
  trust pharmacy canada
  aarp approved canadian online pharmacies
  prescription prices comparison
  trust pharmacy canada

 15. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Fantastic content. Regards!
  https://www.lunarciel.com/
  prescription price comparison
  northwestpharmacy
  buy prescription drugs without doctor
  canadian pharmacies without an rx

 16. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Wow plenty of excellent information!
  https://www.lunarciel.com/
  best canadian pharmacies
  online pharmacies of canada
  buy drugs online
  canadian pharmacies

 17. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Kudos, Good stuff.
  https://www.interlandchemie.com/
  web medical information
  canadian drugs
  canadian drugs
  canadian pharmacies without an rx

 18. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Useful content. Thanks!
  https://www.dunamisproductions.com/
  canadian rx
  canada pharmacy
  pharmacy prescription
  canadian pharmaceuticals online

 19. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You stated that effectively!
  https://www.dunamisproductions.com/
  price prescription drugs
  canadian pharmacies that ship to us
  canadian pharmacies without prescriptions
  canadian cialis

 20. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Thanks a lot! Quite a lot of forum posts.

  https://www.dunamisproductions.com/
  canadian pharmacies online prescriptions
  canadian cialis
  safeway pharmacy
  canadian pharmacy

 21. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Cheers, I value it.
  https://www.dunamisproductions.com/
  canadian drugs
  canadian cialis
  canadian pharmacy viagra
  canadian drugs

 22. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You actually expressed it wonderfully!
  https://www.lunarciel.com/
  online pharmacy no prescription
  global pharmacy canada
  drugs for sale
  aarp approved canadian online pharmacies

 23. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You made your point.
  https://www.dunamisproductions.com/
  board of pharmacy
  canadian pharmacies that ship to us
  board of pharmacy
  northwestpharmacy

 24. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You said it perfectly.!
  https://www.lunarciel.com/
  prescription online
  canadian pharmacy
  mexican pharmacies online
  canadian pharcharmy

 25. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Amazing loads of excellent tips!
  https://www.waltcoexpress.com/
  pharmacy price compare
  global pharmacy canada
  prescription drugs online without
  canada online pharmacies

 26. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Kudos, Terrific information.
  https://www.interlandchemie.com/
  canada meds
  canada pharmacy
  canada pharmacy
  canadian viagra

 27. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Regards, Lots of write ups!

  https://www.interlandchemie.com/
  canadian prescription drugstore
  northwest pharmacy
  buy prescription drugs canada
  canada drugs online

 28. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Excellent forum posts. Thank you.
  https://www.visitwaushara.com/
  best price prescription drugs
  mexican pharmacies shipping to usa
  online drugstore
  online pharmacies canada

 29. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Reliable posts. Thanks a lot!
  https://www.interlandchemie.com/
  buy online prescription drugs
  london drugs canada
  safeway pharmacy
  canadian pharmacies that ship to us

 30. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  This is nicely put. !
  https://www.lunarciel.com/
  canadian pharmacy reviews
  canadian pharmacy
  best price prescription drugs
  canadian viagra

 31. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You definitely made your point.
  https://www.visitwaushara.com/
  online pharmacy without prescription
  northwestpharmacy
  onlinecanadianpharmacy.com
  canadian pharmacies

 32. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You said it very well.!
  https://www.visitwaushara.com/
  canada drugs pharmacy
  canadian cialis
  top rated canadian pharmacies online
  global pharmacy canada

 33. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Terrific info, Cheers.
  https://www.lunarciel.com/
  the canadian pharmacy
  online pharmacies canada
  prescription drug
  canadian pharmacy online

 34. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Truly a lot of terrific material.
  https://www.dunamisproductions.com/
  compare prescription prices
  canadian cialis
  canada online pharmacy
  north west pharmacy canada

 35. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Wonderful stuff. Cheers.
  https://www.waltcoexpress.com/
  mail order pharmacy
  canadian online pharmacy
  canadian online pharmacy
  trust pharmacy canada

 36. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Terrific stuff. Kudos!
  https://www.lunarciel.com/
  canada pharmacy online no script
  canadian pharmacies
  mexican pharmacy online medications
  canadian viagra

 37. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You expressed it superbly.
  https://www.dunamisproductions.com/
  canadian drugs without prescription
  north west pharmacy canada
  pain meds online without doctor prescription
  canadian pharmacies

 38. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Wow quite a lot of wonderful data.
  https://www.interlandchemie.com/
  discount drugs online pharmacy
  northwest pharmacy
  northwest pharmacy
  canadian pharmacies that ship to us

 39. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  This is nicely said. !
  https://www.waltcoexpress.com/
  mail order pharmacies
  canadian pharmaceuticals online
  web medical information
  canadian cialis

 40. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  This is nicely said. !
  https://www.dunamisproductions.com/
  canada pharmacy online no script
  canada online pharmacies
  costco pharmacy pricing
  top rated canadian pharmacies online

 41. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Seriously lots of beneficial advice.
  https://www.dunamisproductions.com/
  pharmacy prescription
  canada pharmacy
  canada online pharmacy
  top rated canadian pharmacies online

 42. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Appreciate it! A good amount of postings!

  https://www.visitwaushara.com/
  northwestpharmacy
  aarp approved canadian online pharmacies
  international pharmacies that ship to the usa
  canadian pharmacies without an rx

 43. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  This is nicely put. !
  https://www.waltcoexpress.com/
  medication costs
  mexican pharmacies shipping to usa
  canadapharmacyonline.com
  canadian pharmacies that ship to us

 44. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Regards. I enjoy it!
  https://www.interlandchemie.com/
  canadian pharmacies that ship to us
  canada online pharmacies
  cheap canadian drugs
  canada pharmaceutical online ordering

 45. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Very good data. Thanks.
  https://www.visitwaushara.com/
  best canadian online pharmacy
  online pharmacies canada
  canada drugs
  canadian pharmacy

 46. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  This is nicely put! !
  https://www.visitwaushara.com/
  pharmacies in canada
  trust pharmacy canada
  the canadian pharmacy
  canada pharmaceutical online ordering

 47. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You actually mentioned it terrifically!
  https://www.lunarciel.com/
  pharmacy price comparison
  canada pharmacy online
  onlinecanadianpharmacy.com
  canadian pharmacy online

 48. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Nicely put. With thanks!
  https://www.waltcoexpress.com/
  online canadian pharcharmy
  top rated canadian pharmacies online
  canadian drugs
  canadian drugs

 49. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You have made your point very effectively!.
  https://www.waltcoexpress.com/
  drugs without prescription
  canadian viagra
  pharmacy online
  northwest pharmacy

 50. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You actually mentioned this well.
  https://www.dunamisproductions.com/
  canada online pharmacies
  north west pharmacy canada
  meds online
  canadian pharmacy

 51. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Thanks a lot. I like this.
  https://www.visitwaushara.com/
  online pharmacy no prescription
  canadian pharmacy
  top rated canadian pharmacies online
  aarp approved canadian online pharmacies

 52. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Amazing a good deal of useful material!
  https://www.lunarciel.com/
  northwestpharmacy
  canadian pharmacies that ship to us
  prescription cost comparison
  london drugs canada

 53. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Fantastic content. Thank you!
  https://www.visitwaushara.com/
  onlinecanadianpharmacy.com
  mexican pharmacies shipping to usa
  us pharmacy no prior prescription
  online pharmacies of canada

 54. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Very good facts. Thank you.
  https://www.interlandchemie.com/
  us pharmacy no prior prescription
  canadian pharmacy online
  canadian online pharmacies
  northwest pharmacy

 55. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Many thanks. Numerous content.

  https://www.dunamisproductions.com/
  pain meds online without doctor prescription
  online pharmacies canada
  no prescription pharmacy
  online pharmacies of canada

 56. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Nicely put. Thank you!
  https://www.dunamisproductions.com/
  pharmacies in canada
  northwestpharmacy
  drug prices comparison
  canadian viagra

 57. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Very well spoken genuinely! !
  https://www.interlandchemie.com/
  online drugs
  canadian online pharmacies
  international pharmacy
  northwestpharmacy

 58. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Helpful forum posts. Thank you!
  http://canadianpharmacyntx.com/
  canada meds
  north west pharmacy canada
  canada drugs
  canadian online pharmacy

 59. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  With thanks! I like this!
  http://talahicc.com/
  canadianpharmacy
  canada pharmaceutical online ordering
  canadapharmacy
  canada drugs online

 60. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Thanks! A good amount of advice!

  http://canadianpharmacyntx.com/
  most reliable canadian pharmacies
  canadian pharmaceuticals online
  mail order pharmacy
  aarp approved canadian online pharmacies

 61. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You explained that effectively.
  http://canadianpharmacymim.com/
  pharmacy drug store
  canadian online pharmacies
  canadian meds
  canadian pharcharmy

 62. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You actually said that adequately.
  http://canadianpharmacysilo.com/
  legitimate online pharmacies
  top rated canadian pharmacies online
  canadian prescription drugs
  trust pharmacy canada

 63. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You actually mentioned this adequately.
  http://canadianpharmacysilo.com/
  canadian prescription drugstore
  canadian pharmacies online
  best online pharmacy stores
  canadian pharmacy online

 64. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Fantastic info, Thank you.
  http://canadianpharmaciescubarx.com/
  canadadrugs.com pharmacy
  top rated canadian pharmacies online
  prescription without a doctor’s prescription
  canada pharmaceutical online ordering

 65. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Very good information. Thanks a lot!
  http://www.canadianpharmacymsn.com/
  mexican pharmacies shipping to usa
  northwestpharmacy
  canada drugs pharmacy
  northwest pharmacy

 66. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Kudos! I like this.
  http://canadianpharmacyntx.com/
  pharmacy cost comparison
  canadian pharmacies online
  prescription drugs online without doctor
  canadian pharmacies-24h

 67. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Factor very well regarded..
  http://canadianpharmacymim.com/
  canada pharmacies online
  canadian online pharmacy
  drug prices comparison
  trust pharmacy canada

 68. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You have made your stand quite well..
  http://canadianpharmacymim.com/
  discount prescription drug
  canadianpharmacy
  get prescription online
  canadian pharmacy online

 69. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Many thanks. I enjoy this!
  http://talahicc.com/
  discount prescription drug
  canada drugs
  discount pharmaceuticals
  canada pharmacy online

 70. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  With thanks! A good amount of tips!

  http://canadianpharmacysilo.com/
  canadian pharmacy reviews
  canada pharmacy online
  prescription online
  canada pharmaceutical online ordering

 71. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Helpful content. With thanks!
  http://talahicc.com/
  canadian online pharmacies prescription drugs
  canada drugs online
  canada pharmacy
  canada drugs online

 72. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Many thanks! An abundance of write ups!

  https://nicktambone.com/
  best online pharmacies no prescription
  canadian online pharmacy
  online pharmacy reviews
  canada pharmaceutical online ordering

 73. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You expressed it perfectly!
  http://canadianonlinepharmacynnm.com/
  buying drugs canada
  canada drugs
  overseas pharmacies
  canadian pharmacies online

 74. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  With thanks! An abundance of facts!

  http://canadianonlinepharmacynnm.com/
  canadian pharmacy reviews
  canadian pharmacies
  online pharmacy no prescription
  canada drugs online

 75. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You actually reported that superbly!
  http://canadianpharmacysilo.com/
  online canadian discount pharmacy
  online pharmacies of canada
  drug costs
  canadian pharcharmy

 76. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Nicely put. Cheers!
  http://canadianpharmacysilo.com/
  canadian pharmacy reviews
  canadian online pharmacy
  buy prescription drugs without doctor
  canadian online pharmacies

 77. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Helpful forum posts. Cheers!
  http://canadianpharmacysilo.com/
  canada meds
  northwest pharmacy
  mexican online pharmacies
  canadian pharmacies

 78. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Cheers! Plenty of facts.

  http://canadianpharmacyntx.com/
  online pharmacy without prescription
  canada pharmaceuticals online
  mexican pharmacies
  canadian pharmacies that ship to us

 79. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You actually expressed that fantastically.
  https://nicktambone.com/
  mexican pharmacy online
  global pharmacy canada
  buying prescription drugs canada
  global pharmacy canada

 80. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Many thanks. Ample facts.

  http://canadianpharmaciescubarx.com/
  canadadrugs.com pharmacy
  top rated canadian pharmacies online
  online rx pharmacy
  canada drug

 81. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Superb material, Cheers.
  http://canadianpharmacymim.com/
  my canadian pharmacy
  canada pharmacy
  prescription online
  global pharmacy canada

 82. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You actually stated that effectively.
  http://canadianpharmacyntx.com/
  canada pharmacy online orders
  north west pharmacy canada
  pharmacy price comparison
  canadian pharmacies-24h

 83. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Nicely put. Appreciate it!
  http://canadianpharmaciesnnm.com/
  drug stores near me
  canadian viagra
  canada pharmacy no prescription
  canadian online pharmacies

 84. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Nicely put. Thank you.
  http://canadianpharmaciescubarx.com/
  canadian online pharmacies prescription drugs
  canadian pharmacies that ship to us
  overseas pharmacy forum
  canadian pharmacies

 85. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Really a lot of valuable advice!
  http://www.canadianpharmacymsn.com/
  online drugstore
  canadian pharmacies-24h
  buy prescription drugs without doctor
  canada pharmaceuticals online

 86. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Thanks a lot! I appreciate this!
  https://nicktambone.com/
  online canadian pharcharmy
  mexican pharmacies shipping to usa
  canada drugs
  canadian pharcharmy

 87. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Amazing loads of amazing data!
  http://talahicc.com/
  buy drugs online
  north west pharmacy canada
  pharmacies in canada
  canadian cialis

 88. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You made your point.
  https://nicktambone.com/
  online prescription drugs
  canadian cialis
  compare rx prices
  canadian pharmacy

 89. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You actually reported that perfectly.
  http://www.canadianpharmacymsn.com/
  canadian rx
  canadian pharmacies-24h
  drugs online
  northwestpharmacy

 90. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Awesome write ups, Appreciate it.
  http://canadianpharmacyntx.com/
  canada drugs online pharmacy
  canadian drugs
  canada drugs online pharmacy
  canadian pharcharmy

 91. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You reported it exceptionally well.
  http://www.canadianpharmacymsn.com/
  canadadrugs.com pharmacy
  northwest pharmacy
  canada drugs pharmacy
  canada pharmaceutical online ordering

 92. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Awesome information. Thanks a lot!
  http://canadianpharmacysilo.com/
  canadian drug store
  canadian pharmacy online
  prescription cost
  canadian online pharmacy

 93. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You actually revealed it exceptionally well.
  http://canadianonlinepharmacynnm.com/
  buy prescription drugs canada
  online pharmacies of canada
  pharmacy without dr prescriptions
  canadian pharmacies

 94. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Nicely put, Thanks a lot!
  http://canadianpharmaciesnnm.com/
  online pharmacy canada
  canada drug
  prescription drugs online without
  canada online pharmacies

 95. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Kudos. An abundance of information.

  https://nicktambone.com/
  pharmacy price compare
  canada pharmacy
  canada online pharmacies
  mexican pharmacies shipping to usa

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

karavan
karavan