Doğa’da artık bir odam var.

Yaklaşık 10 yıl önceydi, bir Hollanda gezisinde hediyelik eşya mağazasından, el yapımı Çekme Karavan biblosu aldım.Satın alırken,içimden şunu geçirdiğimi hatırlıyorum; umarım bir gün benim de olur.
 

 

       Yıllar sonra bir gün, türkiyede yaşayan hollandalı arkadaşımla KARAVAN seyahati hakkında konuşuyorduk.Ben hevesli, o benden hevesli ve "hadi bizde deneyelim" dedik. Kısa süre sonra bir motokaravan kiralık ve iki aile (4 yetişkin 2 Çocuk) istanbuldan, izmir foça yoluna düştük.Kısa bir tur oldu, 4 gündü.Ancak, döndüğümde farkettim ki; 4 günlük bu kısa tatile, ne çok anı sığdırmışız.İşte bu kısacık bol anılı tur, KARAVAN hayatına girişimizin başlangıcı oldu.   

Eşimle sürekli birbirimize,  "karavan sahibi olmalı mıyız ?", "Olmalıysak, nasıl bir karavan seçmeliyiz ?"sorularını sorar olduk.ilk aksiyon olarak yerinde görmeye karar verdik.İşte o dönem internette karşımıza, Adria Türkiye temsilcisi AYDOS KARAVAN çıktı.ilk haftasonu ISTANBUL Kartal showroom da, kendilerini ziyaret ettik. 

Hüseyin Bey ve Nezih Bey, sıcacık ve samimi yaklaşımları ile bizi hem ADRIA ile tanıştırdılar hem de KARAVAN hayatı hakkında çok faydalı bilgiler verdiler. Kısa süre içerisinde, kendimize uygun karavanı hep beraber seçtik ve el sıkıştık.

Karavanımızı hedeflenen tarihte teslim aldık ve bahçemize yerleştirdik.Uzun bir hazırlık süreci geçirdik.Ehliyetimin yenilenmesi, çekici olarak uygun aracın alınması, karavanda olmazsa olmaz malzelemelerin alınması…vs vs.Eksik bitmez ama en azından, karavan yolculuğuna çıkabileceğim bir noktaya gelmiştim.

ilk tatilimizin yurtdışında olmasını ve özellikle YUNANISTAN da olmasını tercih ettik.Kamp alanlarının profesyonelliği, evimize 380km gibi yakın bir mesafede olması,yolların rahatlığı,insanların misafirperver olmaları ve elbette o güzel koylarının bu tercihimizde etkisi büyüktür.Vizelerimizi, rotamızı belirledik ve son hazırlıkları tamamlıyoruz, derken etrafımızdan hep şunu duyuyoruz "ilk deneyim için yurtdışı,emin misiniz  ? Tecrübeniz var mı ? önce bir Türkiyede turlasaydınız !!".

Yıllardır araç kullanıyorum ancak çekme karavan ile hareket etmedim.Dedim ki kendi kendime,"Yunan yoluna çıkmadan önce istanbul içinde en azından bir kaç saat kullanmalısın".Yılların TIR şoförü dayımı da yanıma alarak bir haftasonu aracımın arkasına karavanımı taktım ve otoparktan çıkarak E5 çevreyoluna katılmak için hareket ettim. Hani derler ya DAKIKA 1 GOL 1 !, heh işte o hesap; otoparktan çıktıktan sonra 500mt ileride,önüme bir kasis çıktı.Gözüm hep dikiz aynasında ve oldukça yavaş bir hareket ile aracımı kasisten tam geçirdim, TAK diye bir ses geldi arkadan.Hemen durdurdum aracı.Dikiz aynasına baktım ki, KARAVAN çeki demirinden kurtulmuş geriye kayıyor. O an, aracı PARKA nasıl aldım , nasıl fırladım ve KARAVANI nasıl yakaladım, inanın hiç hatırlamıyorum. Römork önündeki el frenini kaldırmamla, hız kazanmış olan karavanın tekerlekleri kilitlenip, şaha kalktı diyebilirim.Hepimiz şokta, "bu iş nasıl oldu" dercesine birbirimize bakıyoruz.Meğer, Römork denge tekerini tam olarak yukarı kaldırmamışım.Kasise çarpınca,yukarı yönlü hareket ederek çok rahat bir şekilde çeki demirinden kurtulmuş.Emniyet telini, çeki demirinin üzerindeki metal halkaya geçirmiştim ancak maalesef halka da baskıyla kopmuş.

ilk sorumuz şu oldu, "kaplin çeki demirinden nasıl kurtulur ?". Hemen AKSARAY Oto markete gittim.Çeki demiri konusunda oldukça tecrübeliler.Kontrol ettiler ve acı gerçekle yüzleştim; aracımı satın alırken çeki demirinin ruhsata işli ve muayeneden geçmesine karşın, standartlara uygun bir çeki demiri takılmamış.Kaplini üzerine takıyorsunuz, elinizin gücü ile biraz zorlayarak,çekip kurtarabiliyorsunuz.
Komple sökülüp, yenilendi.

Şükürler olsun ki, tatsız veya acı bir durum yaşanmadan, sadece bir tecrübe olarak hayatımda yer aldı bu anı.

Yolculuk günü geldiğinde, geceden yapılan hazırlıklar, karavana malzemelerin taşınması ve yerleştirilmesi, gören komşuların ziyarete gelerek heyecanınmızı paylaşması, resimlerin çekilmesi, manevralar için yolların tutulması, yola çıkarken bize inanılmaz keyif vermişti. Yolculuk sırasında aynaya her baktığınızda, ufak sallanmalar ile peşinizden gelen evinizi görmenin verdiği keyfe diyecek yok. Yol boyunca, korna çalan, el sallayan, "harikasınız !!" diye seslenen herkese buradan sonsuz teşekkür ediyorum.
 


 


Yolculuk boyunca etrafı izleyebilmek, istediğin yerde mola verebilmek, bambaşka bir duygu.Arkadan salına salına gelen bir evin olunca, yolun kalitesi çok önemli oluyor ve  hemen gözüne takılıyor.Hele bir de yol boşsa, sana ayrılmışsa 🙂

 

Kamp alanına vardığımızda, kısa sürede yaşam alanı kuruyorsunuz kendinize.Karavan şurada dursun, masa şöyle olsun, yok böyle olsun….:) 
 

Düzeninizi kurduktan sonra, karavanın karşısına geçip, bir de güzel sofra kuruyorsunuz, oh….


 

Karavanın içinde olmak ile dışında olmak neredeyse aynı.Bir adım ile içeride, bir adım ile dışarıdasınız.Bu yaşam alanında müthiş bir kolaylık.


 

Hele ufaklık uyuduğunda, gönül rahatlığı ile dışarıda kahveni içebiliyorsun.Sen dışardasın ama o senin yanında gibi 🙂
 

 

Karavanından biraz uzaklaştığında, o güzel yeşilliğin, canım doğanın içinde bir odanın olduğunu görebiliyorsun.
 

Karavanımız ile ilk tatilimizden kalan bu resimlere baktığımızda gördüklerimiz, resimdekilerden çok fazlası.

Adria Karavanımız ile, albümlerimize resimler, hafızalarımıza nice anılar,gönüllerimize dostluklar,hayatımıza farklı tecrübeler katar olduk.
Başta biricik eşim Semra'nın desteğine ve sabrına,oğlum Aybars'ın muhteşem uyumuna ve telefonlarımı yılmadan usanmadan cevaplayan, destek olan AYDOS Karavan Hüseyin GENCER'e, sonsuz teşekkür ediyorum.

 

TOLGA YÜCELDİ 

 

 

Hakkında Tolga Yüceldi

8 yorum


Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /var/www/vhosts/aydoskaravan.com/blog.aydoskaravan.com/wp-content/themes/aydoskaravan2/comments.php on line 21
 1. karavan istiyorum bende

  tolga bey kareavanınız hayırlı olsun çok güzel bir anlatım olmuş inanın zevkle okudum yazınızı bence diğer karavan gezilerinizi ve anılarınızıda bizlerle paşlaşırsanız sevinirim.

  banane bende karavan istiyorum kumbaramı bulunca evde ilk işim para biriktirmek olucak 🙂

 2. Tolga Bey merhaba, yazınızı büyük bir keyifle okudum, elinize sağlık çok güzel yazmışsınız. Resimler de harika. Bizimki Aviva.  Deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.  Keyifle okudum  dedim ama başınıza gelen olayı gerçekten çok ucuz atlatmışsınız, çok büyük geçmiş olsun… Aynısı benim de başıma geliyordu hem de otoyolda giderken!  Arkadan tak tak diye sesler gelmeye başlayınca sağa çekip durdum, bir de ne göreyim,  pilot tekerim yere inmiş yola sürtüyor. İyi sıkıştırmamışım, gevşek bırakmışım,  acemilik  dönemimdi.  Eğer o sırada bir kasisten geçseydim demek felâket olacakmış!  O günden beri muazzam dikkat ediyorum, tecrübe oldu. Benim çeki demirim Galia marka, Slovakia malı. Aracıma uygun bu vardı o yüzden bunu taktırdım. Fakat şimdi diğer aracım için bir tane daha taktırmak üzereyim. Sizin yazınız tam bu sıraya denk geldi. Diğer aracıma uyan da Bosal marka. Ama henüz taktırmadım. Sizin söktürdüğünüz standartlara uymayan hangisiydi acaba?  Benim iletişim bilgilerim aşağıda yazılıdır. Lütfederseniz görüşmek isterdim. Saygılar.

  Hakan Kıyat.

  Mail : hkiyat@hotmail.com

  Tel   :  0-532-326-46-76

  • Merhabalar.

   Öncelikle değerli paylaşımlarınız için teşekkür ederiz.

    Yazılarınız içindeki (ülkemizde çok önemli bir detay)çeki demiri konusu ile ilgili bilgi paylaşımınıza biraz olsun ışık tutabileceğimizi düşünerek aslında ülkemizdeki tüm çeki demiri kullanıcılarına da bilgi kazandırabilmek amacı ile teknik detay vermek istiyoruz.

   Maalesef bir takım eksik bilgiler son kullanıcılara yeterli bilgilerin aktarılmaması , bu konuda insanların bilgi sahibi olmadan araçlarına takılan çeki demiri ile seyahat ettiklerinde ne kadar risk taşıdıkları inanılmaz zararlar doğurabilecek gerçeklerle sıralayabileceğimiz eksiklikler….

   Dünya üzerindeki çeki demiri üreticileri belirledikleri standartlarda üretim yapmaktadırlar. Ülkemizde maalesef çeki demiri üreticilerinin belge ile yaptıkları üretimler sınırlı sayıda ve denetimsiz yapılan bu ürünler yukarıda belirttiğimiz risklerin tümünü kapsamakta.

   Tüm teknik üretim değerleri içinden sadece bir örnek vermek istersek çeki demiri topuzumuzun dünya standartlarında olması gereken çevre ölçüsü 50mm olmalıdır.(Amerika üretimi 52mm dir) bu çok önemli bir detaydır. kontrolsüz, hiçbir teknik veriye uyulmadan kısacası yetki belgesi ile üretilmeyen bir topuzda bu detayın atlanıldığını düşünür isek takılan kaplinden topuzun kurtulması kaçınılmazdır.

   Amerika üretimi bir topuza(52mm)taktığımız kaplini zorlar isek ve kilitleme kolunu indirdiğimizi düşünürsek bize yerine oturdu hissi verebilir. Ancak bu his teknik anlamda kaplin içindeki bıçakların eğildiğini ve belirli bir zaman sonrasında topuzun kaplinden çıkacağı gerçeğini saptırmaz.

   Standart ölçülerde üretilen(50mm)bir topuz bile zaman içerisinde aşınacaktır. Biz son kullanıcı olarak araçlarımızı götürdüğümüz muayene istasyonlarında bu ölçümlerin yapılması ile kendimizi ancak güvende hissedebiliriz. Farkında olmasak bile aracımızın muayene istasyonunda çeki demirimizin topuz aşınma ölçüsü kontrol edilir ve aksi durumda çeki demir topuzumuzun değişmesi gerektiği bilgisini bizlere verilir.

   Son yıllarda yerli üreticilerin ilgili kurumlar tarafından yapılan kontroller ile yeterince gözlem altına girdiğini söyleyebiliriz ve yetki belgesiz üretim yapılamayacağını düşünebiliriz. Aynı zamanda ithalatçı firmaların TSE tarafından denetlenmesi ve E belgesi olmayan ürünlerin ülkemize ithal edilmesi mümkün değildir.

   Kısacası aracımıza takılacak çeki demirinin E belgeli olması (Avrupa standartlarını kapsar) faturalı olması gibi zorunluklar biz son kullanıcılar için sorgulamamız gereken detaylardır. (Dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar 50mm çapı olması ve ithal ürün olmasıdır.)

   Galia,Gdw,Bosal,Autohak gibi ithal markalı ürünler yukarıda bahsettiğimiz verilerde üretim yapan dünya çapındaki markalardır.

   Güvenli bir şekilde seyahat edebilmek ve anılarınızın katlanarak çoğalması dileklerimizle.

   Hoşçakalın

   AYDOS KARAVAN 

  • Tolga YÜCELDİ

   Çok teşekkür ederim. Pilot tekerin düşmesi benimde ayrıca başıma gelmişti, çok iyi sıkıştırmak gerekiyor.  Yaşadığım kötü tecrübede ki çeki demirinin markası yoktu. Belki de zamanında standarda uygun bir çeki demiri topuzuydu, zamanla aşındı. Aracı aldığımda üzerinde vardı ve maalesef ( benim hatam), alır almaz çeki demirinin topuzunu ölçtürüp, standarda uygun mu kontrol ettirmeliydim.

 3. harika bir anlatım devamını bekleriz tolga bey ufkumuz açıldı kardeş 

 4. Süleyman özen

  Takipteyiz topga bey. Anlattığız güzel anıları hayal etmek çok güzel. Umarım ülkemizdede bu tür gezilerin artması için kamp alanları ve karavan kullanıcılarının sayısı artar. 

 5. Tolga bey inanın bende anılarınızı büyük bir keyifle okudum. Bizde motokaravanimizi yeni aldık ve hayırlısı ile yarın  KOÇ ailesi olarak. eşim ben yollara çıkacağız. 

 6. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You revealed it really well!
  https://www.cialismim.com/
  cialis neck pain
  cialis 20 mg
  gdzie kupic cialis bez recepty
  cialis generic

 7. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You actually mentioned this adequately!
  https://www.cialisfidel.com/
  cialis generico meilleur prix
  buy cialis online
  cialis lovegra
  cheap cialis

 8. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You expressed this superbly!
  http://cialispego.com/
  cialis on medical card
  generic cialis
  what does daily cialis cost
  cialis 20 mg

 9. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Wow a lot of wonderful information!
  http://cialisttk.com/
  cialis generico entrega 24 horas
  buy cialis online
  cialis rezeptfrei zollfrei
  cialis without a doctor prescription

 10. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Superb facts. Thank you.
  https://www.cialismim.com/
  cialis hoe te gebruiken
  cialis 20 mg
  wo kauft man am besten cialis
  cialis online

 11. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Kudos! Loads of posts!

  https://www.cialismim.com/
  cost comparison viagra vs cialis
  generic cialis
  cialis tadalafil tadalafiili
  buy cialis online

 12. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You made your point pretty well!!
  http://cialismsnrx.com/
  comprar cialis en linea
  cialis 20mg
  cialis spanien
  cheap cialis

 13. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You’ve made your point.
  https://www.cialisfidel.com/
  que diferencia hay entre viagra y cialis
  cialis generic
  cialis pode ser tomado com cerveja
  generic cialis

 14. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Useful info. Cheers.
  https://www.cialismim.com/
  trial free cialis
  cialis 20 mg
  cialis hpb
  cialis without a doctor prescription

 15. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  This is nicely put. !
  https://www.cialismim.com/
  cialis 5mg tablets australia
  generic cialis
  comprar cialis ultrafarma
  cialis 20mg

 16. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Thank you, Numerous forum posts!

  http://cialismsnrx.com/
  what happens when you take two cialis
  cialis 20mg
  cialis 5 mg buy
  cialis 20 mg

 17. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Very well voiced genuinely! !
  https://www.cialismim.com/
  can you get cialis nhs prescription
  generic cialis
  acquistare cialis online italia
  cheap cialis

 18. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Incredible many of great material.
  http://cialismsnrx.com/
  cialis 5 mg precio en venezuela
  generic cialis
  mi marido toma cialis
  cialis 20mg

 19. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Nicely expressed of course! .
  https://www.cialisfidel.com/
  generic cialis doesnt work
  cialis without a doctor prescription
  can taking cialis affect pregnancy
  cialis without a doctor prescription

 20. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Kudos! Loads of write ups!

  http://cialismsnrx.com/
  cialis in cuba
  cialis 20 mg
  cialis anticonceptivo masculino
  generic cialis

 21. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Seriously all kinds of terrific material!
  https://www.cialismim.com/
  cialis 20 mg como tomarlo
  cialis 20mg
  wo sicher cialis bestellen
  cialis without a doctor prescription

 22. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  With thanks. Great stuff!
  http://cialispego.com/
  price cialis costco
  cheap cialis
  Г© preciso de receita para comprar cialis
  cialis generic

 23. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Seriously a good deal of valuable info.
  http://cialisttk.com/
  que medico receta cialis
  cialis 20 mg
  comprar cialis pago contra reembolso
  cialis without a doctor prescription

 24. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Cheers, Lots of content.

  http://cialismsnrx.com/
  cialis 2.5 mg cpr 28
  cheap cialis
  cialis mexico generico
  cialis 20mg

 25. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Thank you! I enjoy it.
  http://cialisttk.com/
  el cialis y la hipertension
  generic cialis
  dosering av cialis
  cialis without a doctor prescription

 26. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Fine advice. Thank you!
  https://www.cialismim.com/
  cialis viagra order
  buy cialis online
  cialis price in delhi
  cialis 20mg

 27. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Many thanks, Lots of info!

  http://cialisttk.com/
  buy cialis manchester
  cialis generic
  jual cialis pekanbaru
  generic cialis

 28. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Thanks a lot, Numerous information.

  http://cialisttk.com/
  ou acheter du cialis en confiance
  cialis online
  cialis et incontinence urinaire
  cialis 20 mg

 29. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Truly loads of awesome tips!
  http://cialismsnrx.com/
  quebra de patente cialis
  buy cialis online
  does cialis make a man last longer
  cialis 20 mg

 30. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Thanks a lot! Numerous knowledge.

  http://cialispego.com/
  i need cialis
  cialis 20mg
  use of cialis 20 mg
  buy cialis online

 31. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  This is nicely expressed. .
  http://cialisttk.com/
  cialis side effects backache
  cialis 20 mg
  cialis refluxo
  cialis online

 32. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Beneficial knowledge. With thanks!
  http://cialismsnntx.com/
  medco prior authorization form for cialis
  cialis generic
  cialis gegen prostatavergrößerung
  buy cialis online

 33. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Cheers. Ample material.

  http://cialismsnntx.com/
  quanto tempo prima bisogna assumere cialis
  cialis without a doctor prescription
  cialis headache ibuprofen
  cialis generic

 34. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Thank you, Good stuff.
  http://cialismsnrx.com/
  cialis 5 mg bula preço
  generic cialis
  cialis new zealand prescription
  generic cialis

 35. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Thanks a lot. I value this!
  http://cialisttk.com/
  mixing yohimbe and cialis
  cheap cialis
  why did cialis stop working
  cialis generic

 36. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Very good material. Many thanks!
  http://cialismsnntx.com/
  jГЎ tomou cialis
  cialis without a doctor prescription
  cialis avant ou apres repas
  generic cialis

 37. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Whoa plenty of terrific info.
  http://cialismsnntx.com/
  most recent cialis commercial
  cialis without a doctor prescription
  cialis and eye issues
  generic cialis

 38. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You actually mentioned that exceptionally well.
  https://www.cialisfidel.com/
  cialis clonazepam
  cheap cialis
  cialis face red
  generic cialis

 39. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Wonderful info. Thanks.
  https://www.cialisfidel.com/
  cialis and irregular heartbeat
  cialis online
  cialis every day dose
  generic cialis

 40. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Nicely put, Thanks a lot.
  http://cialispego.com/
  alguem ja tomou cialis diario
  cialis generic
  taking xanax and cialis
  cialis without a doctor prescription

 41. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You have made your point.
  http://cialispego.com/
  cialis success rate
  cialis online
  cialis e alcol effetti
  generic cialis

 42. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Many thanks! I appreciate this!
  http://cialispego.com/
  cialis П„О№ОјО® П†О±ПЃОјО±ОєОµО№ОїП…
  cheap cialis
  presion arterial y cialis
  cialis 20mg

 43. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Thank you, Ample posts!

  http://cialispego.com/
  cialis 20 mg prezzo in farmacia
  buy cialis online
  generic cialis pattaya
  cialis 20mg

 44. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You expressed that very well!
  http://cialispego.com/
  cialis en farmacias del ahorro mexico
  generic cialis
  cialis comidas
  buy cialis online

 45. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Cheers! An abundance of posts!

  http://cialisttk.com/
  cialis free offer
  cialis 20mg
  cialis e ibuprofeno
  cheap cialis

 46. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Perfectly spoken really. .
  http://cialisttk.com/
  comprar cialis 5 mg online
  cialis 20mg
  cialis tadalafil tabletta
  generic cialis

 47. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You expressed this fantastically!
  http://cialisttk.com/
  levitra viagra cialis karЕџД±laЕџtД±rma
  cialis generic
  cara minum obat cialis
  cialis generic

 48. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Thank you. Fantastic stuff.
  http://cialismsnntx.com/
  can you buy cialis online
  cialis generic
  cialis will not work
  cialis generic

 49. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Superb postings. Cheers!
  http://cialispego.com/
  can you take cialis and zoloft together
  buy cialis online
  is there a generic substitute for cialis
  cialis generic

 50. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Many thanks! Lots of stuff.

  http://cialismsnrx.com/
  cialis effects on heart
  cialis generic
  cialis ukraine
  cialis without a doctor prescription

 51. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Cheers. I enjoy it!
  https://www.cialismim.com/
  can cialis cause memory loss
  cialis 20mg
  cialis troppo caro
  cialis 20mg

 52. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You actually explained this superbly!
  http://cialisttk.com/
  cialis su internet forum
  cialis 20mg
  antifungal and cialis
  cialis 20mg

 53. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Regards. Good information!
  http://cialismsnntx.com/
  durГ©e cialis 20mg
  generic cialis
  cialis tadalafil c50
  cialis 20mg

 54. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Very good posts. Regards!
  http://cialismsnrx.com/
  cialis 5 mg a che ora prenderlo
  cialis 20 mg
  quantas horas antes devo tomar o cialis
  cialis without a doctor prescription

 55. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Thanks! I appreciate it!
  http://cialismsnrx.com/
  achat cialis professional
  cialis 20mg
  meloxicam and cialis
  cialis 20 mg

 56. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Regards, Fantastic stuff.
  http://cialismsnrx.com/
  cialis na predaj
  cialis online
  where to buy generic cialis uk
  buy cialis online

 57. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Nicely spoken genuinely. .
  http://cialismsnrx.com/
  cialis 20 mg price walmart
  cialis generic
  buy cialis in tijuana
  generic cialis

 58. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Thanks. An abundance of facts!

  http://cialismsnrx.com/
  cialis swissmedic
  cialis generic
  foros donde comprar cialis
  cheap cialis

 59. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  With thanks. Numerous stuff.

  https://www.cialisfidel.com/
  cialis seniors
  cialis generic
  comment prendre cialis plus efficace
  cialis 20mg

 60. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Thanks! I value it!
  http://cialismsnntx.com/
  vergleich levitra viagra cialis
  generic cialis
  what would happen if a woman took cialis
  buy cialis online

 61. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Position very well utilized!!
  http://cialispego.com/
  cialis after eating
  cialis online
  herbal cialis uk
  cialis 20mg

 62. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You actually expressed this superbly!
  https://www.cialisfidel.com/
  cialis vs levitra reviews
  cialis without a doctor prescription
  cialis wechselwirkung alkohol
  cialis online

 63. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You actually expressed that really well.
  http://cialispego.com/
  cialis originale miglior prezzo
  buy cialis online
  cialis generico spedizione veloce
  cialis 20 mg

 64. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Nicely put, Thanks a lot.
  https://www.cialismim.com/
  peyronie low dose cialis
  cialis online
  walmart pharmacy cost of cialis
  buy cialis online

 65. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You revealed that fantastically.
  http://cialismsnntx.com/
  can i get cialis from canada
  generic cialis
  cialis pages promise free trial
  buy cialis online

 66. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Wow a lot of useful facts.
  http://cialispego.com/
  tadalafil cialis bula
  cialis without a doctor prescription
  effets secondaire cialis 5mg
  cialis without a doctor prescription

 67. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You actually explained that adequately!
  http://cialismsnrx.com/
  cialis taste
  buy cialis online
  cialis no me sirve
  cialis generic

 68. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Nicely put, Many thanks!
  https://www.cialismim.com/
  vad är bäst cialis eller viagra
  cialis without a doctor prescription
  preço do cialis generico
  cialis 20 mg

 69. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Thanks, Fantastic stuff.
  http://cialispego.com/
  mixing percocet and cialis
  cialis 20mg
  does cialis helps with premature ejaculation
  buy cialis online

 70. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Awesome stuff. Thanks!
  https://www.cialismim.com/
  what dosage does cialis come in
  cialis 20mg
  remГ©dio cialis 5mg
  cialis 20mg

 71. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Helpful facts. Kudos!
  http://cialisttk.com/
  mejor precio cialis generico
  cialis without a doctor prescription
  cialis tem generico
  cheap cialis

 72. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Terrific data. Thanks!
  http://cialismsnrx.com/
  replaced my cialis with methamphetamines
  cialis generic
  cialis generika eu apotheke
  generic cialis

 73. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  You’ve made your position extremely well!.
  http://cialismsnrx.com/
  cialis oil spill
  buy cialis online
  cialis 20 pilules
  cialis without a doctor prescription

 74. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Thank you, Lots of material!

  http://cialispego.com/
  comprar cialis en mallorca
  cialis 20mg
  cheapest way to get cialis
  buy cialis online

 75. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Appreciate it. Numerous material.

  http://cialismsnntx.com/
  online-rezept fГјr cialis
  cialis generic
  danger viagra cialis
  buy cialis online

 76. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Cheers. I like this!
  http://cialismsnrx.com/
  cialis with coffee
  cialis generic
  low dose cialis bph
  cheap cialis

 77. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Superb facts, Cheers.
  http://cialismsnntx.com/
  cialis side effects shortness breath
  cialis generic
  cialis rezeptfrei biz shop
  cheap cialis

 78. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Good information. Cheers.
  http://cialispego.com/
  cialis 20g preis
  buy cialis online
  cialis 20mg cpr4 prix en pharmacie
  cialis generic

 79. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Truly all kinds of good material!
  http://cialismsnntx.com/
  cialis trial samples
  cialis online
  cialis kupujem prodajem
  buy cialis online

 80. Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.

  Superb stuff. With thanks.
  http://cialispego.com/
  comment agit le cialis
  generic cialis
  cialis original use
  cialis without a doctor prescription

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

karavan
karavan