Doğa’da artık bir odam var.

Yaklaşık 10 yıl önceydi, bir Hollanda gezisinde hediyelik eşya mağazasından, el yapımı Çekme Karavan biblosu aldım.Satın alırken,içimden şunu geçirdiğimi hatırlıyorum; umarım bir gün benim de olur.
 

 

       Yıllar sonra bir gün, türkiyede yaşayan hollandalı arkadaşımla KARAVAN seyahati hakkında konuşuyorduk.Ben hevesli, o benden hevesli ve "hadi bizde deneyelim" dedik. Kısa süre sonra bir motokaravan kiralık ve iki aile (4 yetişkin 2 Çocuk) istanbuldan, izmir foça yoluna düştük.Kısa bir tur oldu, 4 gündü.Ancak, döndüğümde farkettim ki; 4 günlük bu kısa tatile, ne çok anı sığdırmışız.İşte bu kısacık bol anılı tur, KARAVAN hayatına girişimizin başlangıcı oldu.   

Eşimle sürekli birbirimize,  "karavan sahibi olmalı mıyız ?", "Olmalıysak, nasıl bir karavan seçmeliyiz ?"sorularını sorar olduk.ilk aksiyon olarak yerinde görmeye karar verdik.İşte o dönem internette karşımıza, Adria Türkiye temsilcisi AYDOS KARAVAN çıktı.ilk haftasonu ISTANBUL Kartal showroom da, kendilerini ziyaret ettik. 

Hüseyin Bey ve Nezih Bey, sıcacık ve samimi yaklaşımları ile bizi hem ADRIA ile tanıştırdılar hem de KARAVAN hayatı hakkında çok faydalı bilgiler verdiler. Kısa süre içerisinde, kendimize uygun karavanı hep beraber seçtik ve el sıkıştık.

Karavanımızı hedeflenen tarihte teslim aldık ve bahçemize yerleştirdik.Uzun bir hazırlık süreci geçirdik.Ehliyetimin yenilenmesi, çekici olarak uygun aracın alınması, karavanda olmazsa olmaz malzelemelerin alınması…vs vs.Eksik bitmez ama en azından, karavan yolculuğuna çıkabileceğim bir noktaya gelmiştim.

ilk tatilimizin yurtdışında olmasını ve özellikle YUNANISTAN da olmasını tercih ettik.Kamp alanlarının profesyonelliği, evimize 380km gibi yakın bir mesafede olması,yolların rahatlığı,insanların misafirperver olmaları ve elbette o güzel koylarının bu tercihimizde etkisi büyüktür.Vizelerimizi, rotamızı belirledik ve son hazırlıkları tamamlıyoruz, derken etrafımızdan hep şunu duyuyoruz "ilk deneyim için yurtdışı,emin misiniz  ? Tecrübeniz var mı ? önce bir Türkiyede turlasaydınız !!".

Yıllardır araç kullanıyorum ancak çekme karavan ile hareket etmedim.Dedim ki kendi kendime,"Yunan yoluna çıkmadan önce istanbul içinde en azından bir kaç saat kullanmalısın".Yılların TIR şoförü dayımı da yanıma alarak bir haftasonu aracımın arkasına karavanımı taktım ve otoparktan çıkarak E5 çevreyoluna katılmak için hareket ettim. Hani derler ya DAKIKA 1 GOL 1 !, heh işte o hesap; otoparktan çıktıktan sonra 500mt ileride,önüme bir kasis çıktı.Gözüm hep dikiz aynasında ve oldukça yavaş bir hareket ile aracımı kasisten tam geçirdim, TAK diye bir ses geldi arkadan.Hemen durdurdum aracı.Dikiz aynasına baktım ki, KARAVAN çeki demirinden kurtulmuş geriye kayıyor. O an, aracı PARKA nasıl aldım , nasıl fırladım ve KARAVANI nasıl yakaladım, inanın hiç hatırlamıyorum. Römork önündeki el frenini kaldırmamla, hız kazanmış olan karavanın tekerlekleri kilitlenip, şaha kalktı diyebilirim.Hepimiz şokta, "bu iş nasıl oldu" dercesine birbirimize bakıyoruz.Meğer, Römork denge tekerini tam olarak yukarı kaldırmamışım.Kasise çarpınca,yukarı yönlü hareket ederek çok rahat bir şekilde çeki demirinden kurtulmuş.Emniyet telini, çeki demirinin üzerindeki metal halkaya geçirmiştim ancak maalesef halka da baskıyla kopmuş.

ilk sorumuz şu oldu, "kaplin çeki demirinden nasıl kurtulur ?". Hemen AKSARAY Oto markete gittim.Çeki demiri konusunda oldukça tecrübeliler.Kontrol ettiler ve acı gerçekle yüzleştim; aracımı satın alırken çeki demirinin ruhsata işli ve muayeneden geçmesine karşın, standartlara uygun bir çeki demiri takılmamış.Kaplini üzerine takıyorsunuz, elinizin gücü ile biraz zorlayarak,çekip kurtarabiliyorsunuz.
Komple sökülüp, yenilendi.

Şükürler olsun ki, tatsız veya acı bir durum yaşanmadan, sadece bir tecrübe olarak hayatımda yer aldı bu anı.

Yolculuk günü geldiğinde, geceden yapılan hazırlıklar, karavana malzemelerin taşınması ve yerleştirilmesi, gören komşuların ziyarete gelerek heyecanınmızı paylaşması, resimlerin çekilmesi, manevralar için yolların tutulması, yola çıkarken bize inanılmaz keyif vermişti. Yolculuk sırasında aynaya her baktığınızda, ufak sallanmalar ile peşinizden gelen evinizi görmenin verdiği keyfe diyecek yok. Yol boyunca, korna çalan, el sallayan, "harikasınız !!" diye seslenen herkese buradan sonsuz teşekkür ediyorum.
 


 


Yolculuk boyunca etrafı izleyebilmek, istediğin yerde mola verebilmek, bambaşka bir duygu.Arkadan salına salına gelen bir evin olunca, yolun kalitesi çok önemli oluyor ve  hemen gözüne takılıyor.Hele bir de yol boşsa, sana ayrılmışsa 🙂

 

Kamp alanına vardığımızda, kısa sürede yaşam alanı kuruyorsunuz kendinize.Karavan şurada dursun, masa şöyle olsun, yok böyle olsun….:) 
 

Düzeninizi kurduktan sonra, karavanın karşısına geçip, bir de güzel sofra kuruyorsunuz, oh….


 

Karavanın içinde olmak ile dışında olmak neredeyse aynı.Bir adım ile içeride, bir adım ile dışarıdasınız.Bu yaşam alanında müthiş bir kolaylık.


 

Hele ufaklık uyuduğunda, gönül rahatlığı ile dışarıda kahveni içebiliyorsun.Sen dışardasın ama o senin yanında gibi 🙂
 

 

Karavanından biraz uzaklaştığında, o güzel yeşilliğin, canım doğanın içinde bir odanın olduğunu görebiliyorsun.
 

Karavanımız ile ilk tatilimizden kalan bu resimlere baktığımızda gördüklerimiz, resimdekilerden çok fazlası.

Adria Karavanımız ile, albümlerimize resimler, hafızalarımıza nice anılar,gönüllerimize dostluklar,hayatımıza farklı tecrübeler katar olduk.
Başta biricik eşim Semra'nın desteğine ve sabrına,oğlum Aybars'ın muhteşem uyumuna ve telefonlarımı yılmadan usanmadan cevaplayan, destek olan AYDOS Karavan Hüseyin GENCER'e, sonsuz teşekkür ediyorum.

 

TOLGA YÜCELDİ 

 

 

Hakkında Tolga Yüceldi

8 yorum


Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /var/www/vhosts/aydoskaravan.com/blog.aydoskaravan.com/wp-content/themes/aydoskaravan2/comments.php on line 21
 1. karavan istiyorum bende

  tolga bey kareavanınız hayırlı olsun çok güzel bir anlatım olmuş inanın zevkle okudum yazınızı bence diğer karavan gezilerinizi ve anılarınızıda bizlerle paşlaşırsanız sevinirim.

  banane bende karavan istiyorum kumbaramı bulunca evde ilk işim para biriktirmek olucak 🙂

 2. Tolga Bey merhaba, yazınızı büyük bir keyifle okudum, elinize sağlık çok güzel yazmışsınız. Resimler de harika. Bizimki Aviva.  Deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.  Keyifle okudum  dedim ama başınıza gelen olayı gerçekten çok ucuz atlatmışsınız, çok büyük geçmiş olsun… Aynısı benim de başıma geliyordu hem de otoyolda giderken!  Arkadan tak tak diye sesler gelmeye başlayınca sağa çekip durdum, bir de ne göreyim,  pilot tekerim yere inmiş yola sürtüyor. İyi sıkıştırmamışım, gevşek bırakmışım,  acemilik  dönemimdi.  Eğer o sırada bir kasisten geçseydim demek felâket olacakmış!  O günden beri muazzam dikkat ediyorum, tecrübe oldu. Benim çeki demirim Galia marka, Slovakia malı. Aracıma uygun bu vardı o yüzden bunu taktırdım. Fakat şimdi diğer aracım için bir tane daha taktırmak üzereyim. Sizin yazınız tam bu sıraya denk geldi. Diğer aracıma uyan da Bosal marka. Ama henüz taktırmadım. Sizin söktürdüğünüz standartlara uymayan hangisiydi acaba?  Benim iletişim bilgilerim aşağıda yazılıdır. Lütfederseniz görüşmek isterdim. Saygılar.

  Hakan Kıyat.

  Mail : hkiyat@hotmail.com

  Tel   :  0-532-326-46-76

  • Merhabalar.

   Öncelikle değerli paylaşımlarınız için teşekkür ederiz.

    Yazılarınız içindeki (ülkemizde çok önemli bir detay)çeki demiri konusu ile ilgili bilgi paylaşımınıza biraz olsun ışık tutabileceğimizi düşünerek aslında ülkemizdeki tüm çeki demiri kullanıcılarına da bilgi kazandırabilmek amacı ile teknik detay vermek istiyoruz.

   Maalesef bir takım eksik bilgiler son kullanıcılara yeterli bilgilerin aktarılmaması , bu konuda insanların bilgi sahibi olmadan araçlarına takılan çeki demiri ile seyahat ettiklerinde ne kadar risk taşıdıkları inanılmaz zararlar doğurabilecek gerçeklerle sıralayabileceğimiz eksiklikler….

   Dünya üzerindeki çeki demiri üreticileri belirledikleri standartlarda üretim yapmaktadırlar. Ülkemizde maalesef çeki demiri üreticilerinin belge ile yaptıkları üretimler sınırlı sayıda ve denetimsiz yapılan bu ürünler yukarıda belirttiğimiz risklerin tümünü kapsamakta.

   Tüm teknik üretim değerleri içinden sadece bir örnek vermek istersek çeki demiri topuzumuzun dünya standartlarında olması gereken çevre ölçüsü 50mm olmalıdır.(Amerika üretimi 52mm dir) bu çok önemli bir detaydır. kontrolsüz, hiçbir teknik veriye uyulmadan kısacası yetki belgesi ile üretilmeyen bir topuzda bu detayın atlanıldığını düşünür isek takılan kaplinden topuzun kurtulması kaçınılmazdır.

   Amerika üretimi bir topuza(52mm)taktığımız kaplini zorlar isek ve kilitleme kolunu indirdiğimizi düşünürsek bize yerine oturdu hissi verebilir. Ancak bu his teknik anlamda kaplin içindeki bıçakların eğildiğini ve belirli bir zaman sonrasında topuzun kaplinden çıkacağı gerçeğini saptırmaz.

   Standart ölçülerde üretilen(50mm)bir topuz bile zaman içerisinde aşınacaktır. Biz son kullanıcı olarak araçlarımızı götürdüğümüz muayene istasyonlarında bu ölçümlerin yapılması ile kendimizi ancak güvende hissedebiliriz. Farkında olmasak bile aracımızın muayene istasyonunda çeki demirimizin topuz aşınma ölçüsü kontrol edilir ve aksi durumda çeki demir topuzumuzun değişmesi gerektiği bilgisini bizlere verilir.

   Son yıllarda yerli üreticilerin ilgili kurumlar tarafından yapılan kontroller ile yeterince gözlem altına girdiğini söyleyebiliriz ve yetki belgesiz üretim yapılamayacağını düşünebiliriz. Aynı zamanda ithalatçı firmaların TSE tarafından denetlenmesi ve E belgesi olmayan ürünlerin ülkemize ithal edilmesi mümkün değildir.

   Kısacası aracımıza takılacak çeki demirinin E belgeli olması (Avrupa standartlarını kapsar) faturalı olması gibi zorunluklar biz son kullanıcılar için sorgulamamız gereken detaylardır. (Dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar 50mm çapı olması ve ithal ürün olmasıdır.)

   Galia,Gdw,Bosal,Autohak gibi ithal markalı ürünler yukarıda bahsettiğimiz verilerde üretim yapan dünya çapındaki markalardır.

   Güvenli bir şekilde seyahat edebilmek ve anılarınızın katlanarak çoğalması dileklerimizle.

   Hoşçakalın

   AYDOS KARAVAN 

  • Tolga YÜCELDİ

   Çok teşekkür ederim. Pilot tekerin düşmesi benimde ayrıca başıma gelmişti, çok iyi sıkıştırmak gerekiyor.  Yaşadığım kötü tecrübede ki çeki demirinin markası yoktu. Belki de zamanında standarda uygun bir çeki demiri topuzuydu, zamanla aşındı. Aracı aldığımda üzerinde vardı ve maalesef ( benim hatam), alır almaz çeki demirinin topuzunu ölçtürüp, standarda uygun mu kontrol ettirmeliydim.

 3. harika bir anlatım devamını bekleriz tolga bey ufkumuz açıldı kardeş 

 4. Süleyman özen

  Takipteyiz topga bey. Anlattığız güzel anıları hayal etmek çok güzel. Umarım ülkemizdede bu tür gezilerin artması için kamp alanları ve karavan kullanıcılarının sayısı artar. 

 5. Tolga bey inanın bende anılarınızı büyük bir keyifle okudum. Bizde motokaravanimizi yeni aldık ve hayırlısı ile yarın  KOÇ ailesi olarak. eşim ben yollara çıkacağız. 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

karavan
karavan